Türkiye ekonomisinde oluşan veri setlerinde bozulmada enflasyon mu cari açık mı hedefllenmeli?


Kredi kartı asgari borç yatırma tutarları değiştirildi. Kart limiti 15-20 bin TL arası olanlar için yüzde 35'ten yüzde 30'a indirildi. 20 bin TL üzeri limitli kartların asgari dönem borç ödeme tutarı da yüzde 40'tan yüzde 30'a çekildi.


Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in gelişmekte olan Avrupa ülkeleri biriminin başında bulunan Paul Gamble ve finansal kuruluşlardan sorumlu yöneticisi Lindsey Liddell düzenlenen telekonferansta Türkiye bankacılık sektörü ve ekonomisine dair değerlendirmelerde bulundu. Kurum Türkiye'nin 2019 sonu için yüzde 1.1'lik daralma beklentisinin devam ettiğini söyledi.


İşsizlik Fonu nisan ayında 390 milyon lira açık verdi. Fon tarihinde ilk kez gelirler, giderlerin altında kaldı. İşverene yapılan ödemeler fonun dengesinin bozulmasında etkili oldu.


Ramazan Bayramı, Babalar Günü ve karne hediye alışverişlerine emekli ikramiyeleri de eklenince haziranda esnaf ciro rekoru kıracak.


Düğün sezonunun başlamasıyla salon işletmeleri, organizasyon firmaları ve moda evleri gibi sektörlerde hareketlenme beklenirken bir düğün en düşük 20 bin liraya mal oluyor.


Türkiye ilk çeyrekte % 1.3 büyüyerek teknik resesyondan çıktı fakat ekonomi yıllık bazda % 2.6 daraldı. Hanehalkı nihai tüketim harcamaları %4,7 azalırken devlet harcamaları yüzde 7, 2 arttı.


Cumhurbaşkanlığı kararıyla uzatılan Varlık Barışı'nda süre doluyor. Son iki gün. 31 Mayıs Cuma gününe kadar yapılandırma başvuruları sona eriyor... Hürriyet yazarı Ahmet Karabıyık, köşesinde Varlık Barışı ile ilgili şu dikkat çekici bilgileri veri:


Kategorilerden Seçmeler