Prof.Dr. İbrahim Uslu

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Çiğ gıda tüketmenin önemi - Prof. Dr. İbrahim Uslu

Kardeşlerim evrende her madde, tüm insanlar, yiyeceklerimiz canlı cansız her şey bir enerjidir ve enerjisi olan her şey ışın saçar.

 

Güneş gibi yüksek enerjili ışınlara çıplak gözle bakamayız, göz hücrelerimize zarar verirler bu ışınlar. Aslında gözümüzün gördüklerinin dışında ışın saçtığı halde göremediklerimiz vardır. Örneğin pek çok canlı kızıl ötesi ışınları gecenin zifiri karanlığında görebilirken bizler görmeyiz, ama gece dürbünü kullanırsak görür hale geliriz.


Aşağıdaki resimlerde özel kameralarda bir karnabaharın, domatesin, bizim göremediğimiz ne güzel ışınlar saçtığını görmektesiniz. Bir de çiğ ve pişmiş brokoli, domates, lahananın resimlerini koydum.Lütfen dikkat edin, gıdalarımızın çiğ halinin enerji dolu olduğunu ve daha fazla ışın saçtığını görünüz. En güzel şeyin gıdaları çiğ olarak tüketmemiz olduğunu; brokoliyi ve domatesi azıcık pişirsek bile saçılan ışınların ne kadar azaldığını gördünüz mü? Hele iyice pişirilmiş bir lahananın tüm enerjisi nasıl yok olduğunu gözlemlediniz mi?


Kardeşlerim sindirim ağızda başlar. Her gıdanın kendi özel enzimi vardır. Enzimler küçük protein molekülleridir. Çiğ sebze yendiğinde vücudumuz gıdanın enzimleri sayesinde onun hangi organa gideceğine kolayca karar verir. Örneğin salatalıkta bulunan erapsin enzimi sayesinde vücudumuz hiç tükürük bezlerinden enzim bile salgılamadan onun küçük moleküllere ayrıştırılınca hemencecik böbreklerimize gitmesine karar verir.


Ancak pişirilmiş örneğin sebzelerde vücudumuz tükürük salgı bezlerindeki enzim miktarını artırarak pişirilmiş sebzenin sindirilecek kadar küçücük moleküllere ayrıştırılmasını sağlar. Çiğ gıdalar yendiğinde tükürük bezlerimiz daha az enzim salgılarken pişirilmiş gıdalarda gıdanın sindirilebilmesi için tükürük bezlerimizin çok çok daha fazla enzim salgılaması gerekir. Maalesef küçük bir çocukken tükürük bezlerimizden salgılanan enzimler yaşlanınca 30 kat azalır. Bu yüzden pişirilmiş gıdalar için yaşlanınca vücudumuz tükürük bezlerinden gerektiği kadar gıda salgılayamaz ve yediklerimiz sindirilemeyince mide ve barsak sorunları, kilo artışı gibi pek çok sağlık sorunlarına neden olur.


Sonuç olarak mümkün mertebe yiyeceklerimizin %60, 70 inin çiğ gıdalardan olmasına önem verelim. Çocukluğumuzda çiğ sebze yemesek bile özellikle yaşlandık sıra lütfen kilo almamak ve sindirim problemleri yaşamamak yani sağlıklı kalmak adına daha fazla çiğ sebze, meyve ve gıdalar tüketmeye özen gösterelim.


Sevgilerimle


Prof.Dr. Ibrahim Uslu


Benzer Yazılar

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

  DEYADER 

 

 

 

Pablo Escobar

Kategorilerden Seçmeler