Çalışanlar dikkat: Bu izinlerde de ücret kesilmiyor...


Yaz aylarının gelmesiyle birlikte çalışanlar ve işverenler arasında en çok konuşulan konuların arasında izinler geliyor. İş Kanunu mazeret izinlerini düzenlerken bu günlerin çalışılmış gibi sayılacağını söylüyor.

Dolayısıyla ücret kesilmiyor. Mazeret izniyle ilgili düzenlemede bazı sınırlar var. Buna göre evlilik ve ölüm halleri mazeretten sayılıyor. Peki çalışanların mazeret izni hakkı da var mıdır? Bu süre memur ve işçide farklılık gösterir mi?


Yaz aylarıyla birlikte çalışanlarla işverenler arasında en çok konuşulan konuların başında izinler geliyor. Yıllık ücretli izinlerin dışında çalışanların başka izin hakları da bulunuyor. İş Kanunu mazeret izinlerini düzenlerken bu günlerin çalışılmış gibi sayılacağını söylüyor. Dolayısıyla ücret kesilmiyor. Mazeret izniyle ilgili düzenlemede bazı sınırlar var. Buna göre evlilik ve ölüm halleri mazeretten sayılıyor.

Çalışanlar dikkat! Yıllık izinlerin yanı sıra bu izinlerde de ücret kesilmiyor...
MEMURLARIN DAHA FAZLA
Yasa işçi için evlilikte sadece çalışanın düğününü kabul ediyor ve 3 gün izin veriyor. Örneğin; işçinin çocuğu evleniyorsa, bu mazeretten sayılmıyor. Evlilik izni memurlarda 7 gün olarak uygulanıyor. Memur, çocuğunun evliliği halinde de mazeret izni kullanabiliyor. Yasa işçiler için anne, baba, eş, çocuk ve kardeş ölümlerinin dışında mazeret izni alınmasını kabul etmiyor.

Çalışanlar dikkat! Yıllık izinlerin yanı sıra bu izinlerde de ücret kesilmiyor...
Ölümlerde işçiye 3 gün mazeret izni verilirken, memurlar 7 gün izinli sayılıyor. Memurlar kayınpeder veya kayınvalide ile eşinin kardeşinin ölümlerinde izin alabilirken, işçiler alamıyor. Yapılan sözleşmelerde ya da toplu iş sözleşmelerinde bu konularla ilgili maddeler konularak sorun çözülüyor.

Çalışanlar dikkat! Yıllık izinlerin yanı sıra bu izinlerde de ücret kesilmiyor...
ENGELLİ ÇOCUĞU OLANA 10 GÜN
En az yüzde 70 oranında engelli veya sürekli hastalığı olan çocuğu için işçiye bir yıl içinde 10 gün ücretli izin veriliyor. Bu hakkı ebeveynlerden sadece biri kullanabiliyor. Eşi doğum yapan işçi ise 5 gün izin kullanırken, bu hak memurlarda 10 gün uygulanıyor.

Çalışanlar dikkat! Yıllık izinlerin yanı sıra bu izinlerde de ücret kesilmiyor...
AMAN DİKKAT!
Yasada tarif edilmeyen ya da sözleşmede olmayan gerekçelerle mazeret izni kullanılması, hem ücretinizin kesilmesine, hem de belli şartlarda tazminatsız işten çıkartılmanıza yol açabilir.

GAZETECİYE 3 GÜN BABALIK İZNİ
Gazetecilerin mazeret izinleri Basın İş Kanunu'yla düzenlenmiş durumda. Kanunda gazetecinin babalık izni 3 gün olarak belirlenmiştir. Yani eşi doğum yapan gazeteci 3 gün ücretli mazeret izni kullanır. Eşi, çocuğu, annesi ya da babası ölen gazetecinin 4 gün mazeret izni hakkı bulunmaktadır. Gazeteci, kardeşi, dedesi ya da büyük annesi öldüğünde de 2 gün mazeretli olarak izinli sayılacaktır. Basın İş Kanunu, çocuğunun evlenmesi durumunda da gazeteciye izin hakkı tanınmıştır. Çocuğu evlenen gazeteci 2 gün ücretli mazeret izni kullanabilecektir.


Benzer Yazılar

 • İş görüşmelerini lehine çevirmek senin elinde!

  İş görüşmelerini lehine çevirmek senin elinde!

  İşe alım süreçlerini bir engel olarak görmek, elbette her zaman işi zorlaştırır. Zorlu mülakat etaplarını avantaja dönüştürmeye ne dersin? İşte, mülakatları lehine çevirmeni sağlayacak birkaç püf noktası…
 • En çok para kazandıran meslekler ve pozisyonlar

  En çok para kazandıran meslekler ve pozisyonlar

  Maaşlar, ülkeden ülkeye ve hatta aynı ülke içinde bile şehirden şehre büyük ölçüde farklılık gösterebiliyor. Ancak bazı meslekler var ki onlar, dünyanın hemen her yerinde dolgun bir maaşa sahip. İşte…
 • Çalışanlar için "ücretsiz izin' bir hak mı?

  Çalışanlar için "ücretsiz izin' bir hak mı?

  Günümüzde giderek yaygınlaşan bir uygulama olarak ücretsiz izinler, çalışanların birçok hakkını etkiliyor. Milliyet yazarı Cem Kılıç, ücretsiz iznin temel uygulamaları ve sonuçlarını bugünkü köşesinde ele aldı. İşte Kılıç'ın yazısı...
 • İş stresi ile başa çıkmanın yolları

  İş stresi ile başa çıkmanın yolları

  Stresin, insanın bedensel ve ruhsal dengesini etkilediğine dikkat çeken Psikiyatrist Doç. Dr. Hakan Atalay, giderek hayatı karmaşıklaşan insanın yaşadıklarıyla başa çıkması için eskisinden farklı beceriler geliştirmesi gerektiğini söyledi.
 • Vergi dilimi ve vergi istinası değişimi maaşları etkileyecek! İşte detaylar...

  Vergi dilimi ve vergi istinası değişimi maaşları etkileyecek! İşte detaylar...

  TBMM Genel Kurulu’nda hafta içinde kabul edilerek Resmi Gazete’de yayımlanan torba kanunda farklı kesimlerden yüz binlerce kişiyi doğrudan ilgilendiren önemli düzenlemeler yer alıyor. Kimi mesleklerinde vergi indirimi yapılırken kimi mesleklerde…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler