Bunu yapana SGK'dan peşin 24 maaş!

SGK'dan milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu karar heyecan yarattı!

Yetim maaşı alan kız çocuklarına, evlendiklerinde çeyiz parası ödeniyor. Bu para, kız çocuğunun aldığı yetim maaşının 24 ile çarpılması ile bulunuyor. Böylece evlenen kız çocuğu 2 yıllık maaşını peşin olarak alıyor. Örneğin; 500 lira ölüm aylığı alan kız çocuğuna ölüm aylığının 2 yıllık tutarı olan 12 bin lira çeyiz parası veriliyor. Çeyiz parası evlendiği için aylığı kesilen kız çocuğuna peşin olarak ödeniyor. Bu parayla kız çocuğunun evlilik sürecindeki masraflarının karşılanması hedefleniyor. Kız çocukları boşanıp tekrar evlenirse yeniden çeyiz parası alamıyor.


EVLİLİK CÜZDANI İLE BAŞVURMAK YETERLİ

Çeyiz parası bir kereye mahsus ödeniyor. Parayı almak için evlilik cüzdanı ile birlikteSGK'na başvurmak gerekiyor. Çeyiz parasının talep edilmesi için 5 yıllık hak düşürücü süre söz konusu.

ÇEYİZ HESABIYLA 18 BİN 560 LİRA


Evlenecek çiftlerin yardımına çeyiz hesabı da yetişiyor. Bankada açtığı çeyiz hesabında 3-5 yıl birikim yapıp 27 yaşından önce ilk evliliklerini yapanlara devlet katkısı veriliyor. Devlet katkısında üst sınır geçen yıl 7 bin 500 lira idi. Bu yıl ise 9 bin 279 lira 75 kuruşa çıktı. Çiftler bu destekten ayrı ayrı yararlanıp 18 bin 560 lira katkı alabiliyor..(Takvim)


Benzer Yazılar

 • İkramiye nedeniyle kesilen 'bakım aylığı' geri ödeniyor

  İkramiye nedeniyle kesilen 'bakım aylığı' geri ödeniyor

  Emeklilere ödenen bayram ikramiyeleri artık evde bakım parası hesabına eklenmeyecek. Ayrıca bu nedenle parası kesilenlere, yasanın yürürlük tarihine kadar geçen süreye ilişkin tüm aylıkları da peşin olarak ödenecek.
 • İşten ayrıldıktan sonra hastalanırsanız dikkat!

  İşten ayrıldıktan sonra hastalanırsanız dikkat!

  Star yazarı Ahmet Metin Aysoy, çalışanların işten çıkarılma ya da istifa sonrası hastalanmaları durumunda bilmeleri gerekenleri köşesine taşıdı. İşte Aysoy'un o yazısı:
 • Özel okul öğretmenlerine iş güvencesi yok

  Özel okul öğretmenlerine iş güvencesi yok

  Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda yer alan bir cümle, özel okullarda görevli öğretmenlerin iş güvencesini ortadan kaldırdı. Yargıtay'ın söz konusu yasaya dayanarak aldığı karar uyarınca, işe iade davası açılamayacak
 • İşsizlik ödeneğinde kapsam genişliyor!

  İşsizlik ödeneğinde kapsam genişliyor!

  Meclis gündeminde bulunan kanun teklifinde yer alan düzenleme ile işsizlik ödeneğinden yararlanmak için aranan şartlar bir tık esnetiliyor. Böylece 12 bin 500 kişinin daha işsizlik ödeneğinden yararlanmasının sağlanması amaçlanıyor.
 • Pert kaydı nedir, pert araç durumunda yapılması gerekenler

  Pert kaydı nedir, pert araç durumunda yapılması gerekenler

  Pert kaydı nedir sorusunun yanıtı, milyonlarca sürücü tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Trafikte yaşanan kazanan ardından araçta yüzde 70 civarında oluşan hasarın ardından pert kaydı…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler