Branş öğretmenleri ne kadar ücret alıyor, ihtiyaç ne kadar

Okulların açılmasına bir ay kala özel okullara ve anaokullarına öğretmen alımı da hızlandı. İŞKUR’a eğitim kurumlarından öğretmen alımı için talepler artarken, en çok aranan branş ise sınıf öğretmenliği. İkinci sırayı ise okul öncesi öğretmenlik alıyor. İlk kez öğretmenliği başlayacak olanlara en az 2 bin 500 lira maaş ödeniyor.

 

Okulların açılmasına bir ay kala başta özel okullar olmak üzere dershaneler ve anaokulları öğretmen alımına başladı. Türkiye'de toplam 910 binin üzerinde öğretmen istihdam ediliyor ve bunların 200 bine yakını da özel okullar da çalışıyor. Özel eğitim kurumlarının sayısının hızla artması ile birlikte öğretmen ihtiyacı da artıyor.
Kamuya bakıldığında Milli Eğitim Bakanlığı, 2016 yılında 50 bin, 2017 yılında ise 20 bin öğretmen ataması yaptı. Bu yıl ise 20 bin daha yeni sözleşmeli öğretmen ataması sağlandı. 20 bin öğretmenin ataması ise Temmuz ayının sonunda gerçekleşti ve öğretmenler Ağustos ortasında atandıkları illerde kendilerinden istenilen belgeleri teslim edecekler. Kamuda görev yapan öğretmenlerin yaş ortalaması ise 37,4 iken; 45-55 yaş arası öğretmen sayısı 167 binin, 56-65 yaş arası görev yapan öğretmen sayısı ise 34 binin üzerinde. Kamudaki öğretmenler bu yılın ilk döneminde ek ders ücreti hariç 3 bin 90 lira, otuz yıllık hizmeti bulunan öğretmenler de yine ek ders ücreti hariç 3 bin 537 lira aylık net maaş ödemesi alıyor.

 

EN ÇOK ARANAN BRANŞLAR

Hürriyet'in haberine göre, Kamuda öğretmen atamaları gerçekleşirken, özelde de yeni öğretim yılında çalışmak üzere öğretmen alımı şimdilerde hızlandı. Bu noktada İŞKUR'a da hem özel okullardan hem anaokullarından hem dershanelerden binlerce öğretmen talebi geliyor. Özel okullarda en çok ihtiyaç duyulan branş sınıf öğretmenliği olurken, İŞKUR'a, Türkiye'nin birçok ilinden gelen taleplerde ikinci sırayı da okul öncesi öğretmenlik alıyor.

ŞARTLAR NELER?

Öte yandan, özel okullar, en az 4 yıl deneyim arıyor. Kimi okullarda bu süre 5 yıla kadar çıkıyor. Özel okullara girecek öğretmenlerde teknolojiyi etkin kullanmasına öncelik veriliyor. Özel okulda ilk kez öğretmenliği başlayacak olanlar ise branşına ve eğitim seviyesine göre 2 bin 500 lira maaşla işe başlıyor. Hem tecrübeye hem de okul farklılığına göre maaşlar 9 bin ile 10 bin lira arasında da değişiyor.

Benzer Yazılar

 • İstihdam düştü, işsizlik yükselişe geçti

  İstihdam düştü, işsizlik yükselişe geçti

  TÜİK'in açıklamasına göre, işsizlik oranı Temmuz döneminde (Haziran-Temmuz-Ağustos) yüzde 10,8 olarak gerçekleşti. Bir önceki ise yüzde 10.2 olmuştu
 • İŞKUR'dan 6000 kişiye yeni iş imkanı

  İŞKUR'dan 6000 kişiye yeni iş imkanı

  KYK, 2 bin 264 sürekli işçi, 406 engelli işçi ve 330 eski hükümlü işçi, Polis Meslek Yüksekokulları ise 2 bin 500 öğrenci alacak. AÜ, 152 sözleşmeli personel için ilana çıkarken,…
 • İsşizlik rakamları Mayıs'ta sevindirdi

  İsşizlik rakamları Mayıs'ta sevindirdi

  Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 89 bin kişi azalarak 3 milyon 136 bin kişi oldu.
 • Finans sektöründe geleceğin meslekleri

  Finans sektöründe geleceğin meslekleri

  Finans sektöründe kariyer yapmak birçok gencin hayalini oluşturuyor fakat finans alanında meslekler ayrışıyor. Dolayısıyla bankacılık sektöründe altı yeni mesleğin gözde olacağı tahmin ediliyor
 • Türk pilotlara 18 bin dolar maaş teklifi

  Türk pilotlara 18 bin dolar maaş teklifi

  Havayolu şirketlerinin pilot ihtiyacını karşılamak için dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen toplantılarından biri İstanbul`da düzenlendi.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN