Nevin Aydemir Tanık

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Borsada nasıl yatırım yapılır?

Borsada yatırım nasıl yapılır, borsada nasıl işlem yapılır, borsada nasıl kazanılır gibi soruların cevapları aslında hep aynıdır. Borsada yatırım yapmak ya da borsada oynamak diğer ifade ile borsada işlem yapmak hepsini aynıdır. Önemli olan borsada nasıl yatırım yapılırı öğrendikten sonra doğru stratejiler ile kar elde debilmek ve karlılığı tabiki öncelikle sermayeyi korumakatır. Borsaya nasıl girilir diyenler için işte etkili yöntemler…

 


1-Borsaya neden girmek istiyorsunuz?


Yatırımlarınızı borsada değerlendirmek istiyorsanız öncelikle bunun nedenin ne olduğunu düşüşünün. Eğer şehir efsanesi haline gelen borsadan çok kazanmak durumu sizin de hayalinizi süslüyorsa bunun olasılığının çok düşük olduğunu söyleyelim. Neden borsada çok büyük kazançlar mümkün değildir. Aslında borsada kazanmak ve büyük kazançlar elde etmek mümkündür ama kısa vadeli ve bilinçsiz stratejilerle değil. Kulaktan dolma bilgilerle bunu başaramazsınız. Dolayısıyla makul uzun vadeli bir getiri planın olması gerekir.

 

 

Borsa nedir ve borsalarda nasıl işlem yapılır?Tıklayınız!


2 Borsayı Tanıyormusunuz?


Borsaya yatırım yapmak isteyenlerin öncelikle borsa hakkında ön bilgisi olması gerekir. Piyasanın özellikleri, işlem gören enstrümanlar, işlem kuralları gİbi temel bilgilerin edinilmesi gerekir. Borsa hakkında bilgi edinmek ise çok kolaydır, internetten kurumsal finans şirketlerinin eğitimlerinden bilgi edinebileceğiniz gibi bloglardan da bilgi sağlayabilirsiniz. Ayrıca uzmanların analiz ve yorumlarından da piyasayla birlikte piyasalardaki gelişmeler ve piyasanın yönü hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


3-Borsada tecrübe edinmek

 

Borsada işlem tecrübesi edinmek ve kazanan bir borsacı olmak istiyorsanız, öncelikle bilgi sahibi olduğunuz bildiğiniz birkaç hisse senedinin piyasa hareketlerini izlemelisiniz. Sanal deneme hesaplarında pratik yapabilirsiniz ama öncelikle çok küçük lotlarda işlem yaparak kendinizi test edebilirsiniz.


4 Aracı Kurum Seçmek

Borsada direkt olarak alım ve satım işlemi yapamazsınız. Borsada yatırım yapmak için yasal bir banka veya aracı kurumda müşteri hesabınız olması gerekmektedir. Seçtğiniz aracı kurumun komisyon, spread gibi işlem maliyetlerini ise diğer aracı kurumlarla karşılaştırarak kendinize uygun hale getirmeniz gerekmektedir. Ayrıca seçtğiniz aracı kurumun araştırma ve yatırım uzmanlarının desteğini de alacağınızı bilmenizde ve bu yönde güçlü ekipleri olan kurumlarla çalışmanızda fayda var.

 

5-Borsaya Ne Kadar Para Yatıracaksınız?

 

Borsaya Ne Kadar Para Yatıracaksınız?Borsada ne kadar para ile işlem yapılabilir gibi sourlar aklınızı kurcalayabilir. Borsada yeni de olduğunuzu düşündüğümüzde yatırım yapacağınız paraya uzun bir süre ihtiyacınız olmamalıdır çünkü uzun vadeli yatrım psikolojisi izin borsda daha sağlıklı karar vermenize katkı sağlar.

 

6- Borsada nasıl işlem yapabilrsiniz?

 

Borsada iki şekilde işlem yapabilirsiniz. Birincisi bilgisayarınızdan veya taşınabilir akıllı tekolojileri kullanarak müşteri hesabınızın olduğu aracı kurumun sitesine girerek ordan alım ve satım emirlerini verebilirsiniz. İkinci yol ise müşteri hesabınız olan aracı kurumun müşteri temsilcisini arayarak telefonla emir verebilrsiniz.


Benzer Yazılar

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler