Borsada tedirgin açılış...

Piyasaların ana gündemini bugün açıklanacak reform paketi oluşturuyor. Dün IMF 2019 Türkiye büyüme tahminini -%0.5 olarak revize etti. 2020 büyüme tahminini %2.5 olarak öngördü. Bu durum piyasalarda kısa süreli satışlara neden olsa da akşam saatlerinde reform paketi etkisiyle alıcılı seyir hâkim oldu.

 

Öte yandan endeks kısa vadede İstanbul’daki seçim belirsizliği ile hareketlerine devam ediyor. Liderlerden veya partililerden gelen açıklamalar endekste volatiliteye neden oluyor.

Küresel piyasalar ABD-Çin ticaret görüşmelerindeki iyimserlik ve ABD-AB vergi gerginliği ile karışık hareket ediyor. Ayrıca bugün Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak.

Borsa İstanbul güne %0.27 oranında yükselişle 98.404 puandan başladı

Analistler destek seviyesi olarak 96.200, direnç olarak 100.100 puanı öne çıkarmakta.

Günün önemli şirket haberleri 10/04/2019

 

DOLAR/TL

Dolar saat 10:14 itibariyle 5.6773 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 5.6762 lira, en yüksek 5.6984 lira seviyesi görüldü. Euro ise 6.4021 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1268 seviyesinde. Gram altın 238.4 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 21.26 seviyesinde.

Dolar düşüşte

 

BORSA İSTANBUL DÜN YÜKSELİŞLE KAPANDI

Borsa İstanbul dün güne %1.01 oranında yükselişle 97.956 puandan başladı. Önceki gün liderlerin yaptığı karşılıklı açıklamaların belirsizliği kamçılaması sonrası endeks küresel piyasalardan negatif ayrışmıştı. Bugün ise kısmen belirsizliğin azalması sonrası endekste tepki alımlarına neden oldu.

Endeks, gün ortasına %1.54 oranında yükselişle 98.469 puandan girdi.Bilindiğin üzere IMF, Kasım ayında Türkiye'nin 2019 büyüme öngörüsünü +%0.5 olarak açıklamıştı. Bugün açıkladığı rapora göre IMF, Türkiye'nin 2019'da -%2.5 büyüyeceğini tahmin etti. Bununla beraber Borsa İstanbul'da akşama doğru satıcılı seyir hakim oldu. Endeks gün içerisindeki kazandıklarının bir bölümünü verdiyse primli seyrini korudu.

Borsa İstanbul günü %1.19 oranında yükselişle 98.135 puandan tamamladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: KARARI YSK VERİR, İSTERSE 1 OY OLSUN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Moskova dönüşü uçakta açıklama yaptı. Yerel seçimle ilgili, “İtirazlar devam edecek ki, nihai karar mercii YSK. Orası bu kararı verdiği zaman, ‘Eyvallah o zaman başım gözüm üstüne’ dersin” diye konuştu.

Kararı YSK verir, isterse 1 oy olsun

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: S-400'LERİN TESLİMİ ÖNE ÇEKİLEBİLİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, temmuzda teslimi söz konusu olan S-400 füze savunma sisteminin Rusya tarafından tesliminin öne çekilebileceğini açıkladı.

Erdoğan: S-400'lerin teslimi öne çekilebilir

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BEŞTEPE'DE BAHÇELİ'Yİ KABUL EDECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün saat 12.00'de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi kabul edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Beştepe'de Bahçeli'yi kabul edecek

 

IMF: TÜRKİYE 2019'DA YÜZDE 2.5 KÜÇÜLÜR, 2020'DE YÜZDE 2.5 BÜYÜR

IMF Türkiye ekonomisinin 2019'da yüzde 2.5 küçülmesini, 2020'de yüzde 2.5 büyümesini bekliyor. Kurumun Kasım 2018 raporundaki Türkiye için 2019 büyüme tahmini yüzde 0.4 di.

IMF: Türkiye 2019'da yüzde 2.5 küçülür, 2020'de yüzde 2.5 büyür

 

IMF BAŞEKONOMİSTİ GITA GOPINATH'DAN ÇARPICI TÜRKİYE YORUMU GELDİ

Uluslararası anketin ardından bu kez de kurumun önemli bir ismi Türkiye’nin IMF’ye ihtiyacı olduğunu düşünmediğini söyledi.

IMF Başekonomisti Gita Gopinath'dan çarpıcı Türkiye yorumu geldi

 

ASYA HİSSE SENETLERİ GERİLEDİ

Asya borsaları Uluslararası Para Fonu'nun Küresel Ekonomik Görünüm raporunda büyümenin 2018'deki yüzde 3.6'dan 2019'da yüzde 3.3'e gerilemesini beklediğini belirtmesiyle satışa geçti.

Asya hisse senetleri geriledi

 

ABD BORSALARI TRUMP'IN AVRUPA'YA YAPTIRIM TEHDİDİYLE EKSİDE KAPANDI

ABD Başkanı Trump, Çin ile ticaret müzakerelerin sürdüğü dönemde bir cephe de Avrupa'ya Airbus tehdidi yöneltmesi ABD borsalarında endeksleri aşağı çekti.

ABD borsaları Trump'ın Avrupa'ya yaptırım tehdidiyle ekside kapandı

 

AVRUPA BORSALARI GÜNÜ DÜŞÜŞLE KAPATTI

Avrupa borsaları ABD’de ve Avrupa Birliği arasındaki ticaret gerilimlerinin etkisiyle günü düşüşle tamamladı.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Etiketler:

Benzer Yazılar

 • Finansal astroloji: Zorlu Haziran!

  Finansal astroloji: Zorlu Haziran!

  Nisan ayı ortalarında Jupiter’in retro hareketine başlaması, ardından Plüton ve Satürn’ün de retro yani geri gidiyor görünen hareketi ile birlikte bizler de hayatımıza yön veren,yaşamımızı etkileyen konuları tekrar gözden geçirmemiz…
 • Finansal astroloji: Sorunlu dönüşüm!

  Finansal astroloji: Sorunlu dönüşüm!

  Bugün 19 Mayıs 2019, Ulu önder Atatürk’ün Samsuna çıkışının 100. Yılı, bugün sahip olduğumuz özgür hayatımızın başlangıcı. Mars’ın bulunduğu Yengeç burcu etkisiyle de bu önemli günde milli duygularımız yüksek.
 • Finansal astroloji: Gizli bir yardım eli!

  Finansal astroloji: Gizli bir yardım eli!

  14 Mayıs Salı günü Mars gezegeni İkizler burcunun 28 derecesinde olacak ve burada gökyüzünün en talihli, en şanslı yıldızı Betelgeuse ile kavuşacak.
 • Finansal astroloji: Gökyüzünde Boğa Yeni Ay’ı var!

  Finansal astroloji: Gökyüzünde Boğa Yeni Ay’ı var!

  Boğa burcu madde ile alakalıdır yani beş duyumuz ile algıladıklarımızla. Bolluk, bereket dilekleriniz için, dünyaya ait her şey için özel bir gün.
 • Finansal astroloji: Zümrüd-ü Anka

  Finansal astroloji: Zümrüd-ü Anka

  Bundan böyle pazar yazılarımı artık cumartesi akşamından okuyabileceksiniz, haftada 7 gün çalışmayı bünyem kaldırmadı ve hayır dedi. Satürn Oğlak burcunda seyrine başladığından bu yana  sabah erken saatlerde çalışmaya başlamak ya da gece yarısına kadar…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN