Nevin Aydemir Tanık

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Borsa nedir?


Borsa nedir, borsada yatırım nasıl yapılır konusu daha çok yeni yatırım adresleri arayan yatırmcıların ilgisini çekmektedir. 

 

Borsa nedir?

Borsanın finansal tanımı ibelli kurallara göre arz ve talebin buluştuğu organize piyasalardır.  Dünyada ilk olarak tarım ürünlerinin ticareti ile temelleri oluşturulan borsalar, bugün arz ve talebe göre çeşitlilik kazanmış ve uzmanlık alanlarına göre ayrılmıştır. 

 Günümüzde, kıymetli kâğıtlardan ticari mallara; dövizden türev ürünlere, hizmetlerden elektriksel akıma kadar borsalar çeşitlilik göstermektedir.

 BORSA NEDİR BORSALARDA NASIL İŞLEM YAPILIR? TIKLAYINIZ!

Menkul kıymet borsalarında, tahvil, bono, hisse senedi, yatırım ortaklıkları, varantlar, endeksler işlem görürken, döviz ticareti döviz borsalarında (foreignexchange market) ve ticari ürün olarak bilinen kabul edilen mallar ise emtia piyasalarında (commodityexchange) işlem görmektedir. Bu ürünlerden bazılarının ticaretinin kontratlar üzerinden yapıldığı Futures ve opsiyon piyasaları da finansal piyasalar içinde çok önemli bir yere sahiptir. New York Borsası, Londra Borsası, Tokyo Borsası gibi dünyanın en büyük borsalarını hisse senedi ve emtia borsalarına örnek verilebiliriz.

 KALDIRAÇ NEDİR NASIL KULLANILIR? TIKLAYINIZ!

Organizasyon yapılarına göre organize ve tezgahüstü olmak üzere iki farklıorganizasyonda şekillenen borsalar, vadelerine görespot ve vadeli; finansal varlığın arz edilişine göre birincil ve ikincil, fon arz edene ve vadesine göre para ve sermaye piyasaları olarakda belli başlı kategorilere ayrılırlar. Organize piyasalararasında Frankfurt Borsası’nı, Borsa İstanbul’u (BİST), tezgah üstü piyasalarda ise dünyanın en büyük finans piyasası Forex’i ve bankalar arası döviz piyasalarını sayabiliriz.

Borsalarda fon veya kaynak yaratmak amacı ile fon arz edenler,kurumsal ve bireysel yatırımcılarla, borekerlarvasıtasıyla buluşurlar. Arz ve taleplerinin buluştuğu borsalarda
fiyatlar piyasa koşullarına göre dengelenir. Fiyatlar, global ve yerel ekonominin gidişatından, siyasi gelişmelerden, sektör ve şirketlerin karlılığından etkilenir.


Benzer Yazılar

 • 95.000 seviyesinde dip tekrarlanabilir!

  95.000 seviyesinde dip tekrarlanabilir!

  Endekste 95.000 seviyesinin altında teknik satış baskısının artacağını, bu durumda geçtiğimiz ay sonunda görülen diplerin tekrarlanabileceğini düşünüyoruz.
 • BİST güne yükselişle başladı!

  BİST güne yükselişle başladı!

  Avrupa borsalarının büyük bölümü ve Asya borsalarının bazıları Paskalya tatili nedeniyle bugün kapalı olacak.
 • BİST güne düşüşle başladı!

  BİST güne düşüşle başladı!

  Borsa İstanbul güne, küresel piyasalara paralel hareketle %0.30 oranında düşüşle 97.911 puandan başladı
 • BİST'ten bir hisse senedine daha tedbir kararı!

  BİST'ten bir hisse senedine daha tedbir kararı!

  BİST, Desa Deri hisselerinde 15 gün süreyle açığa satış ve kredili işlemler yapılamayacağını açıkladı 
 • Borsa İstanbul yükselişle açıldı

  Borsa İstanbul yükselişle açıldı

  Fed tutanakları yayınlandı. Küresel piyasalar kısmen satış ağırlıklı görünüyor. Brexit karmaşasında net bir adım geldi. İngiltere’nin AB ile anlaşmasının ardından Brexit’in 31 Ekim’e kadar ertelendiği açıklandı.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN