Borsa İstanbul'da kararsız seyir

Günü yatayda karşılayan BIST'de, Cuma gününkü güçlü yükselişten sonra bir miktar kar satışı gözleniyorRamazan Bayramı sonrası yeni haftaya girilirken, Trump yine şapkadan tavşan çıkardı ve bugün yürürlüğe girmesi beklenen Meksika ek tarifelerini devreye almadı. Bu durum küresel piyasalarda risk iştahına olumlu yansımış görünüyor.

FED Başkanı Powell geçen hafta faiz indirimi yapabileceğinin sinyalini verdi. Hisse senedi piyasalarında kuvvetli yükselişleri destekleyen bu gelişme sonrası Cuma günü açıklanan zayıf ABD istihdam verileri faiz indirimi beklentisini giderek güçlendirdi. Bununla beraber Bayram dolayısıyla 3 gün kapalı Borsa İstanbul küresel piyasalara ayak uydurdu ve Cuma günü 3400 puan yukarı tırmanarak güçlü bir kapanış gerçekleştirdi.

Borsa İstanbul’un kısa vadede iki önemli gündemi bulunuyor. Yeni İstanbul seçimleri ve S-400 meselesi. Endeks daha önceki hareketleri bu iki konuda hassas olduğunu gösteriyor.

BORSA İSTANBUL YATAYDA BAŞLADI

Borsa İstanbul yeni haftaya %0.05 oranında düşüşle 93.761 puandan başladı. Cuma gününkü güçlü yükselişten sonra bankacılık hisseleri öncülüğünde bir miktar kar satışı gözlendi.

BIST saat 10:46 itibariyle %0.46 oranında düşüşle 93.376 puandan işlem görüyor.

Analistler destek seviyesi olarak 92.600 puanı, direnç seviyesi olarak ise 95.300 puanı öne çıkardı.

 

Günün önemli şirket haberleri 10/6/2019

Bugün açıklanacak önemli veriler 10/6/2019

 

DOLAR/TL

Dolar saat 10:46 itibariyle 5.8544 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 5.8184 lira, en yüksek 5.8599 lira seviyesi görüldü. Euro ise 6.6178 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1294 seviyesinde. Gram altın 249.7 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 22.90 seviyesinde.

Dolar primli seyrediyor

 

BORSA İSTANBUL BANKACILIK HİSSELERİYLE GÜLDÜ

Borsa İstanbul bankacılık hisselerinin şov yaptığı günü %3.83 oranında yükselişle 93.809 puandan tamamlayarak yatırımcısına bayramı yaşattı.

 

FED VERİLER SONRASI FAİZ İNDİRİMİNE GİDECEK Mİ?

Piyasalarda dikkatler, zayıf çıkan ABD istihdam verisi sonrası Çarşamba günü açıklanacak enflasyon verisine çevrildi.

 

HAZİNE DÖRT TAHVİL İHALESİ DÜZENLEYECEK

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 10 Haziran Pazartesi günü 12 ay (334 Gün) vadeli, 10 Haziran 2020 itfalı kuponsuz devlet tahvili ilk ihraç edecek. Aynı gün 5 yıl (1.820 Gün) vadeli, 5 Haziran 2024 itfalı TÜFE'ye endeksli tahvil de piyasaya ilk kez sunulacak.

AB'DEN ŞİRKETLERE, ANLAŞMASIZ BREXİT'TE YARDIM YOK UYARISI

Avrupa Birliği, anlaşmasız Brexit durumunda yardım beklememeleri konusunda şirketleri uyaracak.

AB'den şirketlere, anlaşmasız Brexit'te yardım yok uyarısı

 

LAGARDE: TİCARİ ANLAŞMAZLIKLARI ÇÖZMEYE ÖNCELİK VERİLMELİ

IMF Başkanı Christine Lagarde, G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarını global büyümeye yönelik risklerin azaltılması için uyardı.

Lagarde: Ticari anlaşmazlıkları çözmeye öncelik verilmeli

 

MNUCHİN: ÇİN İLE MÜZAKEREDE ANA İLERLEME TRUMP-Şİ ZİRVESİNDE

ABD Maliye Bakanı Mnuchin'den Çin ile ilgili olumlu mesajlar... Ticaret müzakerelerinde ana ilerlemenin Başkan Trump ile Şi arasında G20'deki zirvede olacağını belirten Mnuchin, Trump'ın Huawei'ye karşı da yumuşayabileceğini ifade etti.

Mnuchin: Çin ile müzakerede ana ilerleme Trump-Şi zirvesinde

 

ZARİF: İRAN'IN ABD'YE İHTİYACI YOK

İran Dışişleri Bakanı Zarif, "İran'ın ABD'ye ihtiyacı yoktur ve bu ülke ile ilişki geliştirme peşinde değildir. ABD'liler İran'ın başka ülkelerle olan ilişkilerinde problem oluşturmasın yeter" dedi

Zarif: İran'ın ABD'ye ihtiyacı yok. Yeter ki...

 

ABD'DE MEKSİKA ANLAŞMASI TARTIŞMASI

New York Times (NYT) gazetesi, ABD ile Meksika arasında cuma günü varılan sınır güvenliği anlaşmasının aslında aylar önce yapıldığını iddia etti. ABD Başkanı Trump, NYT'nin konuyu çarpıtıp yalan haber yazdığını savundu.

ABD'de Meksika anlaşması tartışması 

ASYA HİSSE SENETLERİ YÜKSELDİ

Asya Borsaları Pazartesi günkü işlemlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın Meksika’ya yönelik gümrük vergilerini durdurmasının ardından yükseldi.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Etiketler:

Benzer Yazılar

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler