Borsa için kritik hafta!

Virüsün ekonomiye etkilerinin hesaplandığı bir dönemde sert düşüşlere sahne olan sermaye piyasaları kritik bir haftaya daha başlıyor. Borsa İstanbul güne %0,21 oranında düşüşle 87.937 puandan başladı.

2020 yılına pozitif başlayan ancak Çin’de başlayan korona virüs salgını nedeniyle sert düşüşlere sahne olan borsalarda kayıp yüzde 20’lere ulaştı. Borsa İstanbul’da küresel borsalardaki düşüşe ayak uydurdu ve 100 binli rakamlardan 81 bin puana kadar düşüş kaydetti. Geçen hafta bir miktar toparlansa da haftanın son günün satıcılı geçirdi. Bu hafta da dış piyasaları takip etmesi beklenen Borsa İstanbul’un 80 bin puan üzerinde tutunması bekleniyor.

Bu arada, Asya piyasaları eksi kapansa da ABD vadeli endekslerinin artıya geçmesi olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Geçen hafta ABD tarafında ekonomiyi desteklemeye yönelik atılan adımlarla risk iştahında bir miktar toparlanma görülürken, salgına ilişkin gelişmeler önemini koruyor. Salgın küresel çapta yayılmaya devam ederken, toplam vaka sayısı 720 bini geçti. Yurt içinde ise vaka sayısı 9.217’ye ulaşırken, salgın nedeniyle can kaybı 131 olarak gerçekleşti. Yeni haftada da piyasaların gündemini salgına ilişkin gelişmeler belirleyecektir.

Korona virüse yönelik endişeler haftasonu da devam etti. Vaka sayılarındaki artış ve yapılan açıklamalar virüs kaynaklı olumsuzlukların zirve yayıp dönüşün başlaması için henüz zaman
olduğunu gösterdi. Bu durum bu hafta da karasız dalgalı bir görünüm yaşanmasına neden olabilir.

BORSA İSTANBUL

Geçtiğimiz haftanın son işilem gününde yüzde 3,72 değer kaybederek 88.125,04 puana inen BIST 100 endeksi, haftalık bazda ise yüzde 2,71 yükseliş gerçekleştirmiş oldu.

Analistler, bu hafta yurt içinde cuma günü açıklanacak enflasyon, yurt dışında ise çarşamba günü dünya genelinde yayımlanacak nihai PMI'lar ve cuma günü ABD'nin istihdam raporundaki verilerin takip edileceğini bildirdi.

Kovid-19 salgınına ilişkin haber akışının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olmaya devam edeceğini belirten analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde cuma günü gelen satışlar ile dip seviyelere yakın kapanış olumsuz bir tablo oluşturdu. Endekste düşüşün devam etmesi ve 86.000 altındaki rakamlar görünümde bozulmaya yol açabilir. 82.000 bu hafta en kritik destek seviyesi olurken, yukarıda geçtiğimiz hafta test edilen 92.000 ve üstü de en güçlü direnç konumunda olmaya devam edecektir.

Piyasalarda bugün takip edilecek yurt içi veri bulunmazken, yurt dışından Almanya'dan 15.00'te mart ayı Tüketici Fiyat Endeksi ve ABD'den 17.00'de şubat ayı bekleyen konut satışları gelecek.

Açılışta BIST 100 endeksi, 188,02 puan ve yüzde 0,21 değer kaybederek 87.937,02 puana indi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,25 ve holding endeksi yüzde 0,05 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,90 ile spor, en çok gerileyen ise yüzde 2,83 ile ulaştırma oldu.

 

KÜRESEL PİYASALAR

Küresel piyasalarda, geçen hafta ekonomi teşvikleri ile etkili olan iyimserlik, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınına ilişkin haber akışı ile törpülenirken, yeni haftanın açılışında Asya borsaları ve petrol fiyatlarında sert düşüşler görülüyor.

ABD'de geçen hafta genelinde, tarihte görülmemiş ekonomi teşviklerinin desteği ile borsalarda alıcılı bir seyir izlenirken, Kovid-19 salgınından etkilenen ve ölenlerin sayısındaki artış endişelerin devam etmesine neden oluyor. Salgında dünya genelinde vaka sayısının 700 bine yaklaşması ve ABD ile Avrupa'da yavaşlamayan artış sayısı, küresel ekonomi üzerindeki risklerin de devam etmesine neden oluyor.

Salgının sosyal etkisinin yanı sıra ekonomik aktiviteye olumsuz etkileri de geçen hafta açıklanan verilerle görülmeye başlandı.

ABD'de öncü bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) tarihinin en düşük seviyesine gerilerken, haftalık işsizlik başvuruları da rekor seviyeye çıktı.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Müdürü Dr. Anthony Fauci, ülkesindeki yeni tip korona virüs (Kovid-19) vakalarıyla ilgili, "Şu an gördüğümüz tabloya bakarak, ölü sayısının 100 ila 200 bin arasında olacağını söyleyebilirim ama net değil." dedi. Son verilere göre, ABD'de vaka sayısı 124 bin 686'ya, ölü sayısı da 2 bin 191'e ulaştı.

Söz konusu gelişmelerle ABD'de cuma günü borsalarda yüzde 4 seviyesinde kayıplar yaşanırken, haftalık bazda ise yüzde 10'u aşan yükselişler görüldü. Bu sabah ABD vadelileri %1 civarında alıcılı bir seyir izliyor.

Avrupa tarafında, özellikle İtalya, İspanya ve İngiltere'de artan vaka sayılarına bağlı olarak artan endişeler, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) destekleyici adımları ile hafifletilmeye çalışılıyor.

Cuma günü Almanya'da DAX endeksi yüzde 3,68, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 5,25 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 4,23 değer kaybetti. Endekslerin haftalık getirisi ise ortalama yüzde 7 oldu. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor.

Bugün, Çin Merkez Bankası'nın repo faizini 20 baz puan indirmesi ve likidite yönünden piyasaları desteklemesinin yanı sıra Japonya'da hükümetin "benzeri görülmemiş" teşvikler getirileceğini açıklamasına karşın Asya piyasalarında genel olarak kırmızı bir renk hâkim. Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 3,2, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,9 ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,3 düşüş kaydetti.

Asya piyasalarında ekonomik aktiviteye ilişkin endişelerle sert düşen Brent petrolün varil fiyatı ise geçen haftanın kapanışına göre yüzde 5 değer kaybederek 23,6 dolarla yaklaşık 17 yılın en düşük seviyesini gördü.

PARA PİYASALARI

İstanbul serbest piyasada dolar 6,4860 liradan, euro 7,1980 liradan haftaya başladı.

Serbest piyasada 6,4840 liradan alınan dolar, 6,4860 liradan satılıyor. 7,1960 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 7,1980 lira olarak belirlendi.

Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 6,4570 lira, euronun satış fiyatı ise 7,1020 lira olmuştu.

Avrupa finans piyasalarının geçen haftaki en önemli gündemlerinden biri de euro/dolar paritesindeki yüksek oynaklığın devam etmesi oldu. Parite, geçen hafta 1,06-1,12 bandında dalgalı bir seyir izlemesi sonrası haftalık bazda yüzde 4,1 yükseliş kaydederek 1,1138'den kapanış yaptı. Yeni haftanın açılışında ise yüzde 0,5 gerileyen parite, 1,1070 seviyesinde dengelendi.

Dolar/TL, bugüne de küresel piyasalarda değerlenen dolara paralel yükselişle başlamasının ardından saat 10.40 itibarıyla önceki kapanışın yaklaşık yüzde 1 üzerinde 6,52'den alıcı buldu. Aynı dakikalarda euro/TL yüzde 0,5 artışla 7,2180'den, sterlin/TL yatay seyirle 8,0380'den satıldı.

ABD'de geçen hafta genelinde, tarihte görülmemiş ekonomi teşviklerinin desteği ile gerileyen dolar endeksi, salgının ekonomiye etkileri konusundaki endişlerle yükselişe geçerek 99 seviyelerinde dengelendi.

Kovid-19 salgınına ilişkin haber akışının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olmaya devam edeceğini belirten analistler, teknik açıdan dolar/TL'de 6,5250 ve 6,55'in direnç konumunda olduğunu kaydetti.

EMTİA

Brent petrolün varil fiyatı, haftanın ilk gününde uluslararası piyasalarda 26,95 dolardan işlem gördü.

Cuma günü 27 doları gören Brent petrolün varil fiyatı, günü 24,93 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varili saat 08.57 itibarıyla kapanışa göre yüzde 8,10 artışla 26,95 dolardan işlem gördü. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 20,80 dolardan alıcı buldu.

Petrol sahası hizmeti şirketi Baker Hughes'un yayımladığı haftalık verilere göre, ABD'deki petrol sondaj kulesi sayısı, 21-27 Mart haftasında bir önceki haftaya göre 40 adet azalarak 624'e geriledi.

Yeni tip korona virüsün (Kovid-19) dünyanın dört bir yanında artan etkilerinin, günlük küresel petrol talebini 15 ila 20 milyon varil azaltacağı beklentisi, petrol fiyatlarının düşmesine neden oluyor. Ayrıca, Suudi Arabistan-Rusya çekişmesinin, küresel piyasalara daha fazla petrol arzı sunuyor olması da petrol fiyatlarını aşağı yönlü etkiliyor.

Brent petrolde teknik olarak 26,85 ile 27,11 dolar aralığının direnç, 26,59 ile 26,33 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

 

VADELİ PİYASALAR

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) nisan vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, açılışta yaklaşık yüzde 0,3 yükselişle 105.500 seviyesinden işlem gördü.

Nisan vadeli endeks kontratı, açılışta en yüksek 106.000 puanı görmesinin ardından önceki kapanışın 500 puan üzerinde 105.500 seviyesinde dengelendi.

Geçen haftanın son işlem gününde dünya borsalarındaki sert düşüşlere paralel gerileyen endeks kontratı, günü bir önceki kapanışa göre yüzde 3,56 azalışla 105.050 puandan tamamladı.

Analistler, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının ABD ve Avrupa'daki yayılma hızının alınan sert tedbir ve ekonomik teşviklere karşın küresel piyasalar üzerinde baskı kurmaya devam ettiğini bildirdi.
Salgına ilişkin haber akışının gündemin odağındaki yerini koruduğunu ifade eden analistler, bugünün veri takviminde ise Almanya'nın enflasyon ve ABD'nin bekleyen konut satış verilerinin öne çıktığını söyledi.

Analistler, teknik açıdan endeks kontratında 105.000 ve 101.500'ün önemli destek konumunda olduğunu kaydetti.

Kaynak: borsagundem.com


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

Yorum Ekle

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN