BİST'te uzmanlar alıcılı açılış bekliyor

BIST 100 Endeksi’nin bugün hafif yükseliş ile açılması ve gün içerisinde bu eğilimini sürdürmesi bekleniyor

BIST 100 Endeksi dün, yurtdışı piyasalardaki olumlu seyir eşliğinde güne yükselişle başlamasına karşın tahvil faizlerindeki yükselişin bankacılık sektörü hisseleri üzerinde satış baskısına neden olmasına ve Dolar’daki global bazdaki güçlenmeye bağlı olarak günü %1,7 düşüşle 112,272 seviyesinden tamamladı. BIST Bankacılık Endeksi %3,4, BIST Sanayi Endeksi ise %0,9 oranında geriledi.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?


SAAT 10:00 TÜRKİYE EYLÜL AYI SANAYİ ÜRETİMİ…

Bugün yurtiçinde Eylül ayı sanayi üretimi takip edilecek. Bloomberg anketlerine göre beklenti aylık bazda %0,4, yıllık bazda ise %9,7 artış yönünde. Biz de sanayi üretimi tarafında üçüncü çeyreğin son ayında güçlü duruşun devam etmesini beklememize karşın geçmiş veri olduğu ve sanayi şirketlerinin çoğunun bilançolarını açıklamasından dolayı etkisinin sınırlı olacağını düşünüyoruz. Sabah itibariyle Asya hisse piyasaları ABD’de vergi reformuna ilişkin belirsizlikler nedeniyle Dolar Endeksi’ndeki gerileme ile birlikte hafif yükseliş eğilimli seyir izlerken, ABD vadeli hisse piyasaları ise yatayda. BIST 100 Endeksi’nin bugün hafif yükseliş ile açılmasını ve gün içerisinde bu eğilimini sürdürmesini beklemekteyiz.

BIST 30 Kontratı

Aralık vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %2,3 düşüşle 140,225 seviyesinden tamamladı.
Aralık vadeli kontratın, gün içerisinde 139,500 – 141,000 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

ABD Doları dün, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore'ye füze ve nükleer silah programı konusunda anlaşma yapma çağrısında bulunması ile birlikte gelişen ülke para birimlerine karşısında güçlü performans gösterirken, Türk Lirası da global seyre eşlik etti. Kasım vadeli Dolar/TL kontratı ise günü %1,1 yükseliş ile tamamladı.

Bugün USDTRY kontratının güne hafif düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Altın, Dolar Endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde görülen yükselişe bağlı olarak hafif geriledi. Aralık vadeli Altın kontratı ise günü %0,4 düşüş ile tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne hafif yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

ABD Doları’nın, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore'ye füze ve nükleer silah programı konusunda anlaşma yapma çağrısında bulunması ile birlikte gelişmiş ülke para birimleri karşısında güçlü performans gösterdiği günde Euro da zayıf gelen Almanya sanayi üretimi verisi eşliğinde global görünüme iştirak etti. Kasım vadeli Euro/Dolar kontratı ise günü %0,1 düşüş ile tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne yatay seyir ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.
Alan Yatırım
* SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR.

Benzer Yazılar

 • BİST kar artışı isteneni vermedi!

  BİST kar artışı isteneni vermedi!

  2018 yılının ilk çeyreğinde havayolu şirketlerinin zararının azalması ve büyük bankaların karlarının artışı toplam sektördeki kısmi kar artışının temel nedeni olmuştur.
 • Piyasalarda bu hafta beklenti nedir?

  Piyasalarda bu hafta beklenti nedir?

  Piyasalarda geçen haftaki dalgalanmaların ardından dolar/TL'de düzeltme yaşanabilir mi? Merkez dolara müdahale eder mi? Borsada düşüş sürecek mi?
 • Piyasalar bu hafta faizde yol ayrımına mı giriyor? İşte beklentiler...

  Piyasalar bu hafta faizde yol ayrımına mı giriyor? İşte beklentiler...

  Nisan ayının son haftası Merkez Bankası'nın PPK toplantısında alacağı faiz kararı açısından yeni bir yol ayrımının başlangıcı olabilir. Erken seçimine yüksek faiz düşük kur politikası ile mi girilecek yoksa. yüksek…
 • Erken seçim açıklaması ile borsa çoştu, dolar ve euro düştü

  Erken seçim açıklaması ile borsa çoştu, dolar ve euro düştü

  Cumhurbaşkanı Erdoğan erken seçimin yapılacağını açıklamasıyla birlikte borsa çoştu ve endeks yukarı yön izlemeye başladı. TL ise diğer para birimleri karşısında değerlendi. Uzmanlar seçim kararrını ve piyasalar üzerine etkisini değerlendirdi...
 • Piyasalarda bu hafta ne bekleniyor? 19.08.2018

  Piyasalarda bu hafta ne bekleniyor? 19.08.2018

  Piyasaların gündemi bu hafta yoğun, özellikle Çarşamba günü yapılacak olan FED toplantısı sonucunda bu yıl faiz artışı sayısı konusu ön plana çıkıyor. Piyasaların odaklandığı husus ise FOMC toplantısında alınacak olan…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN