BİST'te Trump rüzgarı!

ABD Başkanı Trump'ın 'Türkiye'ye yaptırım düşünmüyorum' açıklaması sonrası Borsa İstanbul güne %0.80 oranında yükselişle 102.382 puandan başladı

Borsa İstanbul Mayıs ayının son haftasında başlayan yükseliş trendini sürdürüyor. Ekonomistlerin üstüne basa basa söylediği Borsa İstanbul’un çok ucuz olduğuydu. Endeksi engelleyen iki pranga olduğunu bunlardan kurtulmasıyla yukarı yönlü hareketlerin başlayacağı ve güç kazanacağı yorumları ağır bastı. Nitekim öyle oldu.

Borsa İstanbul’un hareketleri seçimler ve S-400 konusunda hassas olduğunu gösterdi. Önce seçim belirsizliği ortadan kalktı. Sonra G-20’de Trump Türkiye’ye ılımlı mesajlar verdi. 83 bin puan seviyelerinden başlayan tepki alımları dün itibariyle 101 bin puanın aşılmasıyla sonuçlandı.

Dün akşam ABD Başkanı Trump’ın kritik yaptırım açıklaması dikkat çekti. Trump Türkiye’ye yaptırım düşünüyor musunuz sorusuna “Türkiye’ye yaptırım arayışında değilim” cevabını verdi. Bu açıklama yurt içinde önemle takip edildi. ABD yönünde ise Pentagon ve Temsilciler Meclisi’nin Trump’a zıt açıklamaları sürdü.

Öte yandan merkez bankalarının para politikası kurullarının ayı olarak görünen bu ayda kritik faiz kararları bekleniyor. Özellikle FED, ECB ve TCMB’ın kararları yurt içindeki fiyatlamalarda etkili olacak.

BORSA İSTANBUL YÜKSELİŞLE BAŞLADI

ABD Başkanı Trump'ın 'Türkiye'ye yaptırım düşünmüyorum' açıklaması sonrası Borsa İstanbul güne %0.80 oranında yükselişle 102.382 puandan başladı.

BIST saat 11:00 itibariyle %0.86 oranında yükselişle 102.444 puandan işlem görüyor.

Analistler destek seviyesi olarak 99.400 puanı, direnç seviyesi olarak 104.200 puanı öne çıkardı.

Kaynak: BORSAGUNDEM.COM


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Dövizde son durum ve uzman beklentileri - 23.09.2019

  Dövizde son durum ve uzman beklentileri - 23.09.2019

  Dolar/TL haftaya 5.75 seviyelerinin altında başlarken gözler New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda olacak. Bu hafta iç piyasalarda gündemi belirleyecek bir veri açıklanmayacak.
 • Dövizde son durum ve uzman beklentileri - 20.09.2019

  Dövizde son durum ve uzman beklentileri - 20.09.2019

  ABD Merkez Bankası'nın (Fed) beklendiği gibi politika faizini 25 baz puan düşürmesi ancak faizlerin daha düşürülmesi için gereken eşiği yükselttiğinin sinyalini vermesinin ardından yükselen dolar/TL, bu sabah güne 5.73 seviyesinin…
 • Spread Nedir? Spreadi nasıl yönetebilirsiniz?

  Spread Nedir? Spreadi nasıl yönetebilirsiniz?

  Spread nedir ve spread maliyetleri nasıl azaltılır? Spread kurumdam kuruma farklılık gösteriyor mu? Spread pazarlıkla azaltılabilir mi? İşte size spread dosyası...
 • Dövizde son durum ve uzman beklentileri - 19.09.2019

  Dövizde son durum ve uzman beklentileri - 19.09.2019

  Küresel petrol fiyatlarının bir anda yükselmesiyle dalgalanan Türkiye piyasalarına dün Fed'den iyi haber geldi. Amerikan Merkez Bankası faizleri 25 baz puan düşürürken ilerisi için daha fazla faiz indirimi gelebileceğinin sinyalini…
 • Dövizde son durum ve uzman beklentileri - 18.09.2019

  Dövizde son durum ve uzman beklentileri - 18.09.2019

  Suudi Arabistan'ın petrol üretiminin saldırı sonrası ilk öngörülenden daha kısa sürede eski haline geleceği haberi sonrası petrol fiyatları %5'in üzerinde gerilerken dolar/TL'de bu sabah güne 5.71 seviyesinin hemen altında başladı.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler