BİST'te düşüş bitebilir!

BİST'te 90 bin üzerinde kalıcı olursa BIST 100 için düşen trendin bittiği söylenebilir. "19 Eylül 2018'de Bankalar Birliği tarafından "Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması bugün itibariyle bankalar tarafından imzalanmış ve yürürlüğe girmiştir" açıklama sonrasında bankacılık endeksi % 6.3 yükselmişti.

8 Ekim 2019'da Bankalar Birliği, 15 milyon TL altında kredi borcu olanlara 6 ay anapara ödemesiz 24 aya kadar vadelendirme imkanı tanındığını açıkladı. Açıklama ile banka hisseleri borsada coşarak %5.8 değer kazandı.

Bankaların bir ciddi alacağı olduğu sektör de spor kulüpleriydi. 27 Aralık 2018'de TBB ile TFF çalışma yapmaya başladıklarını açıkladı. Çalışmanın ayrıntıları dün akşam açıklandı. Buna göre bankalara olan borçlar silinme olmadan yapılandırılarak süresi uzatılıyor. Yeni borç ise verilmeyecek, herkes bütçesine göre hareket edecek. Hüseyin Aydın: "Kulüplere verilen hiçbir kredinin silinmesi söz konusu değil.

Diyelim ki bir kulüpte dört banka var. Dört banka sisteme katılacak, teminatlar bölüşülecek ve bunlar vadeye bağlanacak." dedi. 4-7 Ocak 2019'da 2 günde GARAN ve AKBNK % 8.2 yükselirken Banka Endeksi % 6.6 yükseldi.

İnsanın ister istemez aklına "Türk gibi başla Alman gibi devam et İngiliz gibi bitir" sözü geliyor. Örneğin gelecekte "yeni borçlanma olmayacak, bütçe miktarlarında transfer yapabilecekler" kuralı ne kadar dayanacak? Büyük kulüplere ceza vermeye güçleri yeter mi? Canı gönülden başarılı olmasını dilediğimiz bu sistemi izleyip göreceğiz. Zira FIFA sıralamasında 2003'ü dünyada 8. 2008'i 10. sırada kapatan Türk Milli Takımı, 2018 de Uluslar Liginde C liginden D ligine düşerek yılı 39. sırada bitirdi. Kulüplerin durumu düzelirse milli takımın da durumu düzelecektir.

STRATEJI

ABD haberleri ile global piyasalardaki coşku sürüyor. 90 bin üzerinde kalıcı olursa BIST 100 için düşen trendin bittiğini söyleyebiliriz.

Modelimiz (09:15 itibariyle) VIOP X30YVADE 150 puan civarında artışla, BIST 100 ise % 0.2 civarında artışla güne başlamasını öngörüyor."

Alnus Yatırım


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • BIST'te kar satışı fırsatı!

  BIST'te kar satışı fırsatı!

  BİST'te 96.500 ve üzerine yükselişler trade amaçlı kar satışı fırsatı olarak takip edilebilir
 • Yabancı alımları ile borsa rallide

  Yabancı alımları ile borsa rallide

  Yabancılar Noel tatili sonrası BİST'te atağa kalktı. Son 8 günde Endeks % 6.6 yükseldi
 • Ekonomistlerin 2019 tahminleri!

  Ekonomistlerin 2019 tahminleri!

  Ekonomistler, 2019 yılında enflasyon ve cari açıkta gerilemenin süreceğini, yılın ikinci yarısında büyümenin belirginleşeceğini ve kredi derecelendirme şirketlerinden kredi notu artışı beklenebileceğini söyledi.
 • BİST yükselişe geçti!

  BİST yükselişe geçti!

  Borsa İstanbul güne yüzde 0.30 oranında yükselişle 92 bin 138 puandan başladı 
 • BİST son durum!(10.12.2018)

  BİST son durum!(10.12.2018)

  Kanada'da tutuklanan Huawei yetkilisi nedeniyle ABD ve Çin arasında soğuk rüzgarlar esmeye başladı

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN