BİST 100'de güçsüz seyir sürüyor, güne düşüşle başladı

Borsa İstanbul güne yüzde 0.08 oranında düşüşle 94 bin 648 puandan başladı

 

ABD’deki Kongre Seçimleri piyasalarda etkili olmaya devam ediyor. Temsilciler Meclisi’nin demokratlara kaptıran Trump, Senato’da ise çoğunluğu sağladı. Trump’ın elini zayıflatacak olan bu gelişme ile birlikte Asya borsaları ilk tepkiyi verdi ve güçsüz seyretti.

Borsa İstanbul güne yüzde 0.08 oranında düşüşle 94 bin 648 puandan başladı.

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'nin İran'a yönelik yaptırım kararlarına kesinlikle uyulmayacağını söylemesi piyasalarda endişe yarattı. Bu açıklamayla beraber dolar tarafında güçlenme yaşanırken banka hisselerine sert satışlar geldi.

Erdoğan Halkbank’la ilgili sürecin bakanlar düzeyinde devam ettiğini gelişmelerin olumlu seyrettiğini de belirtti.

İç piyasada ise enflasyon verileri gündemdeki yerini koruyor. Alınan önlemlere rağmen düşürülemeyen enflasyon endişe kaynağı oluyor.

ABD’deki Kongre Seçimleri’nin etkilerinin bu hafta görülmesi bekleniyor. Çıkan sonuçlarla birlikte Donald Trump agresif yönetim tarzının daha ılımlı olacağı beklentisi ortaya çıktı. Kongre’den istediği gibi yasaları geçiremeyecek olan Trump demokratların oylarına da muhtaç olacak. Özellikle ABD bütçesine ilişkin kararlarda büyük sorun olan Kongre oyları Trump’ın başını ağrıtacağa benziyor. Ancak genel olarak bakıldığında güven oyu olarak adlandırılan bu seçimde başkanların partilerileri geçmişten bugüne sürekli olarak oy kaybı yaşayabiliyor. Rekor katılımlı seçimlerde Trump’ın saldırgan tavrı ve göçmenlere yönelik sert açıklamaları da oy kaybına neden oldu.

Bir diğer konu ise ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları. Hem ABD tarafı hem de Çin tarafından ticaret savaşlarının son bulmasına yönelik yaklaşımlar öne çıkıyor. Trump’ın anlaşma için bakanlarına taslak hazırlama emri vermesi, Çin’in ise bu yaklaşıma sıcak bakması ilerleyen günlerde ticaret savaşlarının etkisini kaybedeceğini hatta ticaret savaşlarının son bulacağı beklentisini doğuruyor.

ABD’nin İran yaptırımları ise devreye girdi. Suudi Arabistan ve ABD’nin petrol arzını artırarak petrol fiyatlarını dengede tutup, İran’ın ekonomik etkinliğini kırılması bekleniyor.

Analistler Borsa İstanbul için destek olarak 92 bin 800 puanı, direnç olarak ise 97 bin 200 puanı öne çıkardı.

Bugün açıklanacak önemli veriler 07/11/2018

Günün önemli şirket haberleri 07/11/2018

KÜRESEL BORSALAR

ABD endeks vadeli işlemleri ve Asya borsaları ABD'deki Kongre seçimlerinden dolayı oynaklığın yüksek olduğu seansta güniçi kazanımlarının büyük bölümünü geri verdi.
ABD'deki Kongre seçimleri Başkan Donald Trump'ın ayrıştırıcı üslubu ve "önce Amerika" politikaları hakkında bir referandum olarak görülüyor. ABD'li basın kuruluşlarına göre seçimlerde Demokratlar Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu Cumhuriyetçilerden alırken, Cumhuriyetçiler Senato'da çoğunluğunu korudu.

Gün içinde Demokratların Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu kazanma ihtimali arttıkça ABD'nin S&P 500 endeksi vadeli kontratlarında yüzde 0.6 olan kazanımlar yüzde 0.15'e geriledi.
Gün içindeki kazanımlarının bir kısmını geri veren MSCI Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsaları endeksi yüzde 0.3, Japonya'nın Nikkei endeksi yüzde 1.2 artıda bulunuyor.

Yatırımcılar Temsilciler Meclisi'ni Demokratların almasının hali hazırda fiyatlanmış olduğunu, ancak Temsilciler Meclisi'nde Cumhuriyetçilerin kontrolü sürpriz şekilde muhafaza etmesi halinde yeni bir vergi indirimi ve ABD'li şirketleri kayıran politikaların devamının gelebileceğini belirtmişlerdi.
Demokratların Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu almasının Trump'ın ticaret politikalarında değişikliğe yol açması beklenmiyor. ABD Başkanları gümrük vergilerini Kongre'nin onayı olmadan değiştirebiliyorlar, bu nedenle Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşı kaynaklı endişeler canlılığını koruyor.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Etiketler:

Benzer Yazılar

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN