Beyimizde sinir hücreleri arasında bağlantı yolları var ve bu yollar sayesinde tüm hücreler birbiri ile haberleşerek sohbet ederler. Komşu sinir hücreleri, beyne yeni bir bilgi girdiğinde veya beyin çevresel bir tehlikeye maruz kaldığında birbirleri ile haberleşir, çözüm üretir ve süreci beraber yönetirler.

Tüm dış olaylara karşı uyum sağlamamıza yardımcı olan bu duruma beyin esnekliği diyoruz.

Beyin esnekliği (nöroplastisite) kelimesi; nöron yani sinir hücresi ve plastisite yani biçimlendirilebilir kelimelerinden oluşuyor.

Nöroplastisite çalışmaları sayesinde, bilim insanları beynimizin gerçekte hayatınız boyunca büyüyüp değiştiğini bulmaktalar.

Kendinizi yeni deneyimlere açarak nöroplastisiteyi artırabilir, beyninizi formatlayabilirsiniz. Beyninizi formatlamak için bilinçli olarak çaba göstermelisiniz, eğer buna tutku ve coşkuyu da eklerseniz harika olur .

Bir görevin yoğun olarak tekrar edilmesi, yeni ve daha güçlü nöral yollar yaratır. Bir kişi belli bir alanda —müzik, spor, topluluk önünde konuşma— uzmanlaştıkça, beynin o yeteneklerle ilişkili alanları gerçekten büyür.

Washington Üniversitesi'nde yardımcı profesör olan Dr. Pascale Michelon'a göre, "Eğer bir şeyi tekrar tekrar yaparsak o işte daha iyi oluruz.”

Yeni bir yetenek öğrenmek ve defalarca tekrar etmek beyinde yeni yollar oluşturur.

Profesör Mark Rosenzweig de beyin yaşlandıkça, düşüşe geçtiği tezini reddediyor ve diyor ki “Eğer beyin uyarılırsa, hangi yaşta olursa olsun, insan beynindeki bağlantıların toplam sayısı artacaktır”

Bunlara örnek olarak da Rosenzweig:

“Picasso nun en iyi ürünlerini doksan yaşlarında verdiğini, ünlü besteci Haydn’ın yaşamının son yıllarında en güzel bestelerinden bazılarını yazdığını “ veriyor.

Özet olarak; nöroplastisite ile beyin müthiş uyum sağlayabilen ve yenilenebilen bir organa dönüşebilir. Bende unutkanlık var eskisi gibi hafızam güçlü değil diye yakınmayı bırakın ve beyninizi nöroplastisite ile formatlayın. Sürekli yeni şeyler öğrenmeyi hayatınıza dahil edin.

TUĞBA ÖZTUĞ


Benzer Yazılar

 • Neden hep benim başıma geliyor!

  Neden hep benim başıma geliyor!

  "Neden hep benim başıma geliyor" sorusunun altında yatan gerçek aslında ne? “Her düşüncenin bir frekansı vardır.”
 • Kitap okuma alışkanlığı ve aile - İbrahim Yıldız

  Kitap okuma alışkanlığı ve aile - İbrahim Yıldız

  Toplumun en küçük yapı birimi ailedir. Sağlıklı aile yapısı sadece kendi üyeleri için değil çevresi ve toplum için de bir denge ve güven unsurudur. Güçlü ve sağlıklı aile demek, varlığı…
 • Düşük karne notlarını nasıl tepki vererek başarıya çevirirsiniz?

  Düşük karne notlarını nasıl tepki vererek başarıya çevirirsiniz?

  Çocuğunuzun notları beklediğinizden ya da arzuladığınızdan düşükse bu duruma üzülebilirsiniz ancak bunun sağlıksız tutumlar şeklinde çocuğunuza yansımasına izin vermemelisiniz! Peki düşük karne notlarına ebeveyn olarak nasıl tepki vermek, nelere dikkat…
 • Bilmek ya da bilmemek!

  Bilmek ya da bilmemek!

  Geçen hafta marka danışmanımla bir proje üzerinde çalışırken, kendimizi Dunning-Kruger sendromunu ve etkisini konuşurken bulduk. “Cahil cesareti” ifadesini duymuşsunuzdur.
 • Özgüveni güçlendirmede kişisel gelişim

  Özgüveni güçlendirmede kişisel gelişim

  Mutsuz bireyler olarak yaşamımızı geçirmek istemiyorsak önce özgürleşmemiz, kalıpları kırmamız gerekir. Sınırlarını aşmak hayaller ve özgüvenle olur. Çocuklarımızı formüllerle boğup, ezberlerle zihinlerini örümcekleştirdik. Zekalarını kullanmalarına hayallerinin peşlerinden gitmelerine izin vermedik…

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler