Bankacılık sektörünün Ocak ayı karında tarihi rekor

Bankacılık sektörü 4,5 milyar lira ile net karda en yüksek ocak ayı rakamına ulaştı. Ocakta sektörün faiz geliri 24 milyar lirayı, toplam faiz gideri de 13,5 milyar lirayı aştı.

 

Bankacılık sektörü 4,5 milyar lira ile net karda en yüksek ocak ayı rakamına ulaşırken, tarihin en iyi başlangıcını yaptı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, bankalar 4 milyar 537 milyon liralık net karla en yüksek ocak ayı rakamını elde etti. Sektör geçen yılın ilk ayında 3 milyar 698 milyon lira net kar sağlayarak, karını yüzde 22,7 artırdı.

Bankaların ocakta elde ettiği toplam faiz geliri, 2017'nin aynı ayına göre yüzde 27,9 arttı. Ocak 2017'de 18,8 milyar lira olan bankaların faiz geliri, bu yılın ilk ayında 24,1 milyar liraya yükseldi.

Bankalar yılın ilk ayında kredilerden 19,4 milyar lira faiz geliri sağladı. Söz konusu gelirin 4,4 milyar lirası tüketici kredilerinden, 819 milyon lirası kredi kartlarından, 2,9 milyar lirası taksitli ticari kredilerden ve 11,3 milyar lirası diğer kredilerden alınan faizlerden oluştu.

Bankaların taksitli ticari kredilerden aldığı faiz ocakta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 55 artış gösterdi.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • S&P'den Türk bankaları için çarpıcı analiz

  S&P'den Türk bankaları için çarpıcı analiz

  S&P, Türk bankalarına ilişkin yaptığı değerlendirmede "Türk bankalarının 12-18 aydaki kontrollü performansı sektör istikrarını etkileyecek" ifadelerini kullandı
 • Üzerine şube kapısı kilitlenen bankacılar

  Üzerine şube kapısı kilitlenen bankacılar

  Tüm sektörlerde artan mobbing ve beraberinde satış baskısı bankacılık sektörü çalışanlarını isyan etiriyor. Sektör çalışanlarının paylaştığı bilgileri paramedya.com köşesine taşıdı. Özellikle finans sektöründe strese bağlı yaşanan beyin kanaması ölümlerinin arttığı…
 • Moody's 18 Türk bankasının notunu indirdi

  Moody's 18 Türk bankasının notunu indirdi

  Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in 18 türk bankasının notunu indirdiği bildirildi
 • Bankalar internetten döviz satışını durdurdu mu

  Bankalar internetten döviz satışını durdurdu mu

  Türkiye bir haftadır kurdaki önlemez çıkışla karşı karşıya. Ekonomi çevrelerini tedirgin eden gelişmede dün başlayan yükseliş fırtınası bugün de tüm şiddetiyle sürdü. Kurdaki son rekor 6.40 oldu.
 • Mevduat faizlerinde kritik eşik aşıldı

  Mevduat faizlerinde kritik eşik aşıldı

  1 aya kadar vadeli mevduatlarda faiz artışları ara vermiyor. 13 Temmuz haftası itibariyle mevduat faizleri yüzde 15 sınırını da aştı.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler