Babek Sobhi’nin 10.kişisel sergisi 1 mart tarihinde İstanbul D’ART GALERİ’de sanat severler ile buluştu, sergi 16 mart tarihine kadar sanat severlerin ziyaretine açık olacak. Sergide yer alan eserlerdeki dışa vurum çağımızın en önemli kavramlarından biri olan yabancılaşmayı işaret ediyor.


“yabancılaşma günümüzün gerçeğine dönüşmüş” Sergisinin konusu hakkında bilgi veren tanınmış heykeltraş “insanların arasındaki uzaklaşma ve yabancılaşma günümüzün gerçeğine dönüşmüş, kendi tenimize bile yabancılaşmışız, ürettiğim bu koleksiyondaki heykeller bir araya gelmiş portrelerden oluşuyor, ilk bakışta bu yüzler birbirlerine çok yakın görünüyor ama dikkatle bakılırsa hepsinin gözleri boşluk. Bizler birbirimize boş bakmaya mı alışıyoruz? 

Resim 1.png
Özümüzden uzaklaşmaya mı başladık?” diye soruyor. Eserlerini taş, ahşap, metal ve seramik gibi birçok farklı materyal kullanarak oluşturan Babek Sobhi bu sergisinde ise materyal olarak seramiği seçmiş. 

IMG-20190308-WA0022 (2).jpg
Seramiği kullanma nedenini ise “bu sergimde anlatım dili olarak dört temel elementten oluşan seramiği seçtim. Seramik; toprak, ateş, su ve havadan oluşur. Yaşamın özü bu ve biz bu özden gittikçe uzaklaşıyoruz’’ diye açıklıyor.

IMG-20190308-WA0021.jpg

Babek Sobhi'nin sergisinde yer alan eserler 16 mart tarihine kadar 10:00-19:00 saatleri arasında D'art Galeri İstanbul'da sanat severler ile buluşmaya devam edecek.FB_IMG_1552068123102.jpg


D'art Galeri İstanbul’un Adresi: Bereketzade Mahallesi Kart Çınar Sokak No:6 Galata, Beyoğlu, İstanbul
Telefon Numarası: 0542 253 66 65


BABEK SOBHİ HAKKINDA:

Resim 3.png

 

 

Babek Sobhi İranlı bir heykeltıraş. 1961 yılında İran’ın başkenti Tehran’da dünyaya gelen sanatçı Tehran Üniversitesi Heykel Bölümü mezunu.

 

 

1991 yılından bu yana çalışmalarına Türkiye’de devam etmektedir. Sobhi ülkemizde pek çok çalışmaya imza atmıştır.

 

 

Sanatçının Antalya, Diyarbakır, Bodrum, Kuşadası ve İstanbul gibi kentlerin meydanlarında heykelleri ve rölyefleri bulunmaktadır.

 

 

Bununla birlikte 1995 ve 2003 yılları arasında Akademi İstanbul Heykel ve Seramik Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmış, sanata gönül vermiş pek çok öğrencinin eğitim süreçlerine katkı sağlamıştır.

 

 

 

Heykel çalışmalarının yanı sıra mask yapımı, mask yapımının tarihi ve türleri üzerinede çalışmaları olan Sobhi bu konularla ilgili Antalya Üniversitesi , Ankara Üniversitesi ve Ekol Drama gibi özel eğitim kurumlarında seminer ve workshoplar düzenlemiş, atölye çalışmaları yapmıştır. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim2.png

Başarılı heykeltraşın, heykelin dışında şiir, kısa film, sinema, film senaryosu çalışmaları da bulunmaktadır. Ayrıca İranlı sanatçılar Ahmad Shamlu ve Furuğ Ferruhzad’ın kitaplarını Türkçeye çevirmiştir. Halen uzun metrajlı bir filmin senaryosu üzerine çalışmaktadır.

 


Benzer Yazılar

 • K Kuşağına satış yapmak -Özlem Ada

  K Kuşağına satış yapmak -Özlem Ada

  Bugüne kadar kuşakları dönemlerine göre ayırırken, Sessiz Kuşak, BabyBoomers, X, Y ve Z kuşağı olarak bir ayrım yapılıyordu. 2016 yılında hayatımıza yeni bir jenerasyon tanımı daha girdi: K Kuşağı...
 • Gülümseyen depresyon

  Gülümseyen depresyon

  Sizce bu çağın en kronik hastalığı nedir? Bana sorarsanız “mutsuzluk” derim. Oysa sosyal medya hesaplarıma baktığımda pek çok insanın çok ama çok mutlu olduğunu görüyorum.
 • Melihat Gülses ve Kenan Yılmaz’ın muhteşem düeti!

  Melihat Gülses ve Kenan Yılmaz’ın muhteşem düeti!

  Kış güneşinin pırıl pırıl parladığı bu güzel günde, içimde çocuksu bir heyecanla düştüm yollara. TRT İstanbul Radyosu’na gidiyorum.
 • Göçmen çocuklara adanmış bir sergi! - Özlem Ada

  Göçmen çocuklara adanmış bir sergi! - Özlem Ada

  ''Migratory Birds'' (Göçmen kuşlar) Bilgisayarın başına oturdum. Tam Atilla Can ile yaptığımız söyleşiyi kaleme alacağım. Televizyondan bir haber kulağıma ilişiyor. Yazıyı bırakıp televizyonun sesini açıyorum. Haber ABD’den. Trump’ın göçmenler hakkındaki…
 • Ünlü satış gurusu Ali Kirman ile söyleşi - Özlem Ada

  Ünlü satış gurusu Ali Kirman ile söyleşi - Özlem Ada

  Doğadan başlayarak evde, okulda, iş yerinde, bireyler arasında, kurumlar arasında “kazanan” olmak ve “hayatta kalmak” için verilen bir mücadele söz konusu. Rekabet yaşamın akışında hemen hemen her yerde mevcut ve…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

  DEYADER 

 

 

 

Pablo Escobar

Kategorilerden Seçmeler