Asya borsaları Clinton suçsuz bulununca yükselişe geçti

Asya hisse senetleri, Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI), Hillary Clinton'ın dışişleri bakanlığı döneminde e-posta kullanımı konusunda suçsuz olduğu yolunda Temmuz ayındaki kararını teyit ettiğini açıklamasının ardından yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0. yükselerek Tokyo saati ile 09:01'de 136.93 seviyesine çıktı. Japonya'da Topix Endeksi, yenin dolar karşısında yüzde 1 değer kaybetmesinin ardından yüzde 1.2 yükseldi. ABD endeks vadeli kontratları ve Meksika pesosu da sıçrama yaptı. Asya hisse senetlerinin gösterge endeksi, FBI'ın yetkilendirlmemiş e-posta serverı kullandığı için Clinton hakkında yeniden soruşturma başlatmasının ardından, anketlerde Trump'ın yükselişe geçerek arayı kapatması sonrası, son iki haftada düşerken, Standard & Poor's 500 Endeksi (S&P 500) 1980'den bu yana en uzun günlük düşüş serisini gerçekleştirdi.

 

Sydney'de Rivkin Securities stratejisti James Woods, "Para birimlerindeki hareketlere bakıldığında, risk alma rallisi görüyoruz," dedi ve "Eğer Clinton yeniden farkı açarsa, bu durum piyasa için çok olumlu olacak. ABD seçimlerinin yoldan çekilmesi iyi olacak. Böylece yatırımcılar yeniden karlar ve ekonomi üzerinde odaklanacak" şeklinde görüş bildirdi.

Benzer Yazılar

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN