Nevin Aydemir Tanık

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Arbitraj nedir?

Arbitraj nedir? Arbitraj ne demek? Arbitraj nasıl yapılır? konularına ilgi arbitraj kazançları ile birlikte arttı. Peki arbitraj kazancı nedir, herkes arbitraj kazancı elde edilir mi? İşte cevapları...

Arbitraj; bir para birimi, emtiayı, kıymetli madeni yada hisseyi bir piyasadan ya da bir ülkden ucuza alıp başka bir piyasada ya da başka bir ülkede daha fazla bir fiyata satılması işlemidir. Arbitraj işlemine örnek verecek olursak; Almanya'da 1 Euro 3 TL’den satılıyor, Fransa'da ise 1 Euro 3,30 TL den satılıyor diyelim.Bir yatırımcının internet vasıtasıyla Almanya'dan 3 TL’YE 1000 Euro alıp hemen Fransa'da bu 1000 Euro’yu satması işlemine arbitraj denmektedir. Bu işleme aynı zamanda yer arbitrajı denir.

Swap nedir, BDDK swap işlemleri neden sınırlandırdı. TIKLAYIN!

Arbitraj, diğer işlemlere göre daha az risk taşıması ve daha hızlı reaksiyon alınması sebebiyle yatırımcılar tarafından tercih erdilmekle birlikte, teknolojinin çok hızlı ilerlemesi nedeniyle tüm piyasalara anında ulaşılabilmesi arbitraj imkanını sınırlamaktadır. Oluşlan arbitrak imkanı ise bir kaç pipi geçmemekte bu da küçük yatırımcıya cazip gelmemektedir. Diğer taraftan yüksek hacimli işlem yapan sigorta gonları, büuük fonlar, kurumsal şirketler, portföyler için ise yüksek hacimli işlem yapmaları nedeniyle aqrbitraj işlemi anlam kazanmaktadır.  

TCMB Sözlüğünde Arbitraj işlemi aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır:

Herhangi bir menkul kıymetin, dövizin veya malın bir piyasadan alınıp diğer bir piyasada satılarak (kıymetler birbiri ile değiştirilerek) risksiz bir şekilde kar edilmesi işlemidir. Arbitraj işlemleri piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarının azalmasına yol açar. Günümüzde iletişim teknolojisinin artması ve bilgiye ulaşma maliyetinin düşmesi ile piyasalar arası fiyat farklılığı son derece düşük olmakta, ortaya çıkan farklılıklar anlık olarak bu tür işlemlerle ortadan kalkmaktadır.

Kaldıraç Nedir? Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır? TIKLAYIN!

Arbitraj işlemi iki piyasadaki fiyatları nasıl dengeler?

Arbitraj işleminin fiyatları nasıl dengelediğine ilişkin çok kaba ve basit olarak bir örnek verebiliriz.
Olay basit bir biçimde arz-talep dengesine dayanmaktadır.Arbitrajla bir kıymet ucuz olan yerden alınıp pahalı olan yerde satılır.Ucuz olan yerden mesela Euro alınmasıyla Euro talebinin artması sonucunda Euro değer kazanır, pahalı olan yerde satılması ise bir arz artışıdır, bu nedenle pahalı olan yerde Euro değer kaybeder, ve bu şekilde bir orta noktada fiyatlar dengelenmiş olur.

Spread Nedir? Spreadi nasıl yönetebilirsiniz? TIKLAYIN!

 Arbitraj işlemine bir örnek, arbitraj uygulaması

Örneğin Türkiye’de 1 Azerbaycan Manatı 2 TL, İran’da ise 1 Azerbaycan Manatı (Türk lirası cinsinden) 2,5 TL olsun.Dünyanın herhangi bir yerinde bulunan bir yatırımcı (veya trader) hemen online sistem üzerinden Türkiye’den bir miktar Azerbaycan Manatı alır da bu Manatı İran piyasasında satarsa Arbitraj yapmış olur.

Görüldüğü gibi Arbitraj farklı yerlerdeki fiyat farklılıklarından yararlanma işlemidir, arbitraj işlemi genelde kısa süreli olur, bunu yapan kişi hemen ucuz olan piyasadan aldığı kıymeti, pahalı olan piyasada satışa sunmalıdır.

Arbitraj işlemini bu şekilde anlatmak mümkündür.


Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN