Araç alırken taşıt kredisi mi ihtiyaç kredisi mi avantajlı?

Bütçeniz yeni araç almak veya var olan aracınızı değiştirmek için yeterli değilse, bankaların tüketiciler için sunmuş olduğu ihtiyaç kredisi veya taşıt kredisi imkânlarından herhangi birini seçerek yeni araç sahibi olabilirsiniz.

Peki, taşıt alırken taşıt kredisi mi kullanmalıyız yoksa ihtiyaç kredisi mi ? İnternet sitelerinde cazip kredi şartlarını öğrenebileceğiniz birçok site mevcut. Hatta bankaların kredi faiz oranlarını vadelerini de karşılaştırabiliyorsunuz. Biz konumuza dönelim ve taşıt alırken ihtiyaç kredisi mi taşıt kredisi mi kullanmak daha avantajlı inceleyelim.

İkinci el araç alım ve satımında yapılan sahtecilikler nedir? TIKLAYIN!

İhtiyaç Kredisinin Avantajları

 İhtiyaç kredilerinin birçok banka tarafından aktif olarak kullanılıyor olması ile birlikte rekabet arttığı için bankalar dönem dönem çok düşük oranda faizle kredi verebiliyor.

Buna ek olarak kasko zorunluluğunuz bulunmaması da sizin için önemli bir avantaj olacaktır.


İhtiyaç kredisinde herhangi bir peşinata gerek olmaksızın kredi kullanarak, araç sahibi olabilirsiniz.

KGF kredisi alana yakın takip. TIKLAYIN!

İhtiyaç Kredisinin Dezavantajları

 Aracınızı ipotek vermediğiniz için, kredinizin onaylanma ihtimalinin kredi notunuz ve gelirinize bağlı olarak düşebilmesi.

İhtiyaç kredisi üst limitlerinin herhangi bir ipotek verilmemesinden dolayı, taşıt kredisine göre daha düşük olması sebebi ile istenilen kredinin çıkmama ihtimali.
İhtiyaç kredisinin en fazla 48 ay vade ile verilmesinden dolayı (taşıt kredisinde 48 ay) kullanılabilecek kredi limitinin düşmesi.

Taşıt Kredisinin Avantajları 

Taşıt kredilerinde belirlenen vade süresi oldukça yüksek olduğundan dolayı sıfır araç alımları daha kolay olmaktadır. Gelirinizin küçük bir kısmı ile uzun vadede yeni bir araç sahibi olabilirsiniz.


Kişilerin taşıt kredisi kullanacağı bankalar ile araba satıcıları arasında özel bir anlaşması varsa, bankların size sunacakları özel faiz oranları ile oldukça uygun fiyatlarda yeni bir araç satın alabilirsiniz.


Aynı zamanda kaskonuzu bankanızda yaptırmanız durumunda, taşıt kredilerinde faiz indirimi de yapılmaktadır.
En uygun teklifi almak için taşıt kredisi hesapla»

Taşıt Kredisinin Dezavantajları 

Taşıt kredisi kullanacak olan kişilerin belirli bir miktar da nakit paraya ihtiyaçları vardır. Çünkü aracınız banka tarafından ipotek edildiği zaman ortaya ekstra masraflar çıkmaktadır.


Aynı zamanda bankalar araç tesliminde bedelin en fazla %50’si ile %70‘i arasında kredi vermektedir. (Otomotiv firmalarının kendi finansmanları hariç) Bu nedenle kredi ödemeleri bitmeden aracınızın ipoteğini ortadan kaldıramazsınız. Yani eğer aracınızı satmak isterseniz öncelikle kredi ödemelerinizi bitirmeniz gerekmektedir.

 

Kaynak: Hesapkurdu.com – Taşıt Kredisi mi İhtiyaç Kredisi mi?


Benzer Yazılar

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler