Altın Powell konuşmasına kilitlendi

Altın fiyatları, yatırımcıların parasal gevşemeye ilişkin işaretler araması ile birlikte, Fed Başkanı Jerome Powell'ın bu hafta Kongre'de yapacağı kritik konuşma öncesi düşüşünü dördüncü güne taşıdı.

ABD'de geçen hafta açıklanan tarım dışı istihdam verisi güçlü bir ekonomiyi işaret etti ve piyasaların halen bir faiz indirimini fiyatlamalarına rağmen, Fed'in ay sonundaki politika toplantısından ne beklenmesine ilişkin şüpheleri artırdı. Powell Çarşamba ve Perşembe günü Kongre'de para politikası ve ABD ekonomisinin durumuna ilişkin konuşma yapacak.

Spot altın yüzde 0.2 düşerek Singapur saati ile 09:46'da ons başına 1,392.17 dolara geriledi. Fiyatlar son üç günde yüzde 1.6 düştü.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Pazartesi günü yüzde 0.1 yükseldikten sonra fazla değişmedi.

Diğer değerli metallerden spot gümüş yüzde 0.2 düşerken, platin yüzde 1 ve palladyum yüzde 0.2 değer kaybetti.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Altın piyasası, traderlar ve yatırımcıların Fed'in ne zaman faiz indirimine gidebileceğini okumakta zorlanmaları ile bi,rlikte 2016 sonundan bu yana en büyük fiyat dalgalanmasını yaşıyor.

*Hedge fon yöneticileri, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu'nun haftalık verilerine göre, altında net uzun pozisyon (yükseliş beklentisi ile açılan pozisyon) sayısını 21 ayın zirvesine çıkardı.

*Wall Street'te artan sayıda Döviz analisti, ABD Başkanı Donald Trump'ın zayıf dolar için isteğinin kelimelerin ötesine geçebileceğini ve dövize müdahale olabileceğini dile getiriyor.

*Enflasyonun önemli ölçümlerinden biri olan çekirdek tüketici fiyatları endeksinin Haziran ayında önceki aya göre yüzde 0.2 artması, manşet TÜFE'nin ise değişmemesi bekleniyor. ABD'de bu veriler Perşembe günü açıklanacak.

 


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Etiketler:

Benzer Yazılar

Yorum Ekle

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN