Altın alım satımına vergi geliyor

Bazı altın ve kıymetli maden alım işlemlerinden binde 2 oranında kambiyo vergisi alınacak


Bankalardaki vadesiz hesaplardan altın ve diğer kıymetli maden alımı kambiyo vergisi kapsamına alındı. Buna göre, bazı altın alım-satım işlemlerinden binde 2 oranında vergi alınacak. Bir bankacılık kaynağının verdiği bilgiye göre; Hazine tarafından dün bankalara gönderilen yazıda, vadesiz veya yatırım hesabından yapılan altın ve gümüşün de aralarında bulunduğu kıymetli maden alımlarının artık kambiyo işlemi olarak değerlendirileceği belirtildi.

Buna göre fiziki teslimat olmaksızın yapılan kıymetli maden satım işlemlerinden, döviz alım satımında uygulandığı gibi binde 2 oranına kambiyo muamele vergisi alınacak.
Bu karar ile aynı gün BDDK da 100 gram ve üzeri altın alımına bir gün valör uygulama kararı almıştı.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Uluslararası piyasalarda altın fiyatı geriledi

  Uluslararası piyasalarda altın fiyatı geriledi

  Japonya Merkez Bankası'nın özel sektör tahvil ve menkul kıymeti alım sınırını 7 trilyon yenden 20 trilyon yene çıkarması ve devlet tahvili alımında sınırları kaldırması uluslararası piyasalarda altın fiyatını geriletti.
 • Altın fiyatları, tedbirlerle kısmen sakinleşti

  Altın fiyatları, tedbirlerle kısmen sakinleşti

  Altın fiyatları ölümcül korona virüsün ekonomi üzerindeki etkilerini gidermek için uygulamaya koyulan teşvik tedbirleri ile sakin seyretti
 • Altın fiyatları 7 yılın zirvesinde

  Altın fiyatları 7 yılın zirvesinde

  Son yılların en fazla kazandıran değerli metali olan altın 2020 yılına hızlı başladı ‘savaş çanları’nın çalınmaya başlanmasıyla 7 yılın zirvesine ulaştı
 • Altında "azil soruşturması "yükseliş getirdi

  Altında "azil soruşturması "yükseliş getirdi

  Altın fiyatları ABD Temsilciler Meclisi'nin Trump hakkında görevi kötüye kullanma ve Kongre faaliyetlerine engel olma suçundan dolayı azil soruşturması yürütülmesinin
 • Altında dengelenme çabaları güçleniyor

  Altında dengelenme çabaları güçleniyor

  Altın son bir ayın en güçlü düşüşünün ardından sakin seyrettiAltın fiyatları, ticaret iyimserliği ile azalan güvenli liman talebi sonrası son 1 ayın en büyük düşüşünü gerçekleştirdikten sonra sakin seyretti.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN