Yaşadığımız olaylar karşısında şikayet ve başkalarını suçlar bir tavır içinde olmak, ilkel beyin işlevidir. Ve kişiyi depresif, agresif ve çaresizlik hissi içinde tutar.

Halbuki sorun olan karşımızdaki kişi veya olay değildir. Sorun; o durumla olan ilişkimizdedir. Yani bizi rahatsız eden duruma takılı kalarak, işin içinden çıkabilmek için ihtiyaç duyduğumuz objektif algılama sistemimizi görebilmemizi engelleyen durumdan çıkabilmek önem arz etmektedir. Böylelikle kişi daha sağduyulu, daha sağlıklı ve kendine yakışır bir davranış sergiler. Çünkü bu gibi süreçlerde zihnimiz çok hızlı ve gergin düşüncelerle dürtüsel ve tepkisel hareket etme meyli içindedir. Ve daha sonra işlerin daha çok karıştığı, daha fazla üzüldüğümüz, bazen de pişmanlık duyduğumuz durumlar ortaya çıkar. Kişide bu düşünce yapısı ve davranış hali alışkanlık durumuna dönüşmüş olabilir. Bundan dolayı kriz anlarında kişinin daha sağlıklı bir düşünce sistemi oluşturabilmesi süreci tamamen değiştirir. Bu gibi zamanlarla sınırlı kalmayıp, aslında yaşamın tüm süreçlerinde, ‘Yaşam bir yol. Ve bu yolda değişik deneyimler yaşayarak öğreniyor, gelişiyoruz.’ gibi bir algıyla olayları değerlendirmeye başlamak, yaşamı iyileştiriyor, fark katıyor. Yani çözüm bizim kendi algı sistemiz. Algısal becerimizi geliştirdikçe yaşamdan keyif alıyoruz.

Ve ne güzel söylemiş Mevlana, ‘Dünya’ya duyguları deneyimlemeye geldik.’ derken. Tabi güzel duygular için herşey yolunda ama sert, gergin duyguları deneyimlerken zorlanıyoruz. 

Bu gibi süreçlerde yani bizi rahatsız eden durumlarla karşılaştığımızda, ‘Hayat bir deneyim. Ve şu anda farklı bir duygu deneyimliyorum.’ diyebilen algımızı geliştirebildiğimiz oranda rahat ederiz.

Çünkü yaşam; gece ve gündüz döngüsü gibidir. Duygular ve olaylar geçicidir. Ve bu gibi zamanlarda içinde bulunduğumuz durumu şekillendiren kullandığımız kelimelerdir. Kelimelerde mevsimler gibidir. Bazıları üşütür, bazıları içimizi ısıtır.

Kelimelerimizi özenle seçelim, ilişkilerimiz güzel olsun.

Havalar soğuk olabilir ama içimiz sıcak olsun.

 

Sevgilerle 

Sema Su EKİZOĞLU 

NLP/ NGH Trainer


Benzer Yazılar

 • Bilinçaltı kodlar yaşamı yönetiyor!

  Bilinçaltı kodlar yaşamı yönetiyor!

  Kişinin günlük yaşamını devam ettiren davranışları, içinde bulunduğu duygusal durumu ile bağlantılıdır.
 • Kişisel Markanızı NLP ile nasıl güçlendirirsiniz?

  Kişisel Markanızı NLP ile nasıl güçlendirirsiniz?

  Harika bir haftaya merhaba, "Kişisel Marka" günümüz moda terimlerinden biri gibi gözükse de giderek önem kazanan bir unsur haline gelmiştir.
 • Duygularınızı yönetmeyi ister misiniz?

  Duygularınızı yönetmeyi ister misiniz?

  Merhaba, Yeni haftaya, yeni güzelliklere...
 • Yaşam zamanınız gerçek zamanla aynı mı?

  Yaşam zamanınız gerçek zamanla aynı mı?

  Bir eğitim programının sunumunu hazırlarken aklıma takılan bir konuyu araştırmam gerekti. Kaynak kitaplarımı karıştırırken geçtiğimiz zamanlarda satın aldığım ancak henüz okuma fırsatı bulamadığım bir kitap takıldı gözüme kütüphanemde.
 • NLP Nedir?

  NLP Nedir?

  Son yıllarda eğitimden satışa, kişisel gelişimden depresyona bir çok konuda başvurulan NLP tekniği hakkında çok fazla şey duyuyoruz. Bir çok bilim dalının başvurduğu NLP tekniği nedir, nasıl kullanılır üzerine size…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler