ABD devi Dow Jones sağlık ve petrol sektöründen çıktı!

ABD'li enerji devi General Electric sağlık ve petrol sektörlerinden çekilerek, havacılık, elektrik ve yenilenebilir enerjiye odaklanacağını açıkladı

1876'da tarihin akışını değiştiren bilim adam Thomas Edison tarafından kurulan enerji devi General Elctric (GE), sağlık ve petrol sektörlerinden çekiliyor.

Geçen hafta Dow Jones Sanayi Endeksi'nden çıkarılan General Electric, yayınladığı açıklamada şirketin sağlık hizmetleri veren biriminin yüzde 20'lik hissesinin paraya çevrileceği ve yüzde 80'inin hissedarlara dağıtılacağı belirtildi.

Şirket, 2017'de 7,4 milyar dolara yüzde 62,5 oranında pay aldığı, ABD'nin en büyük üçüncü petrol sahasının sahibi Baker Hughes'u da tamamen elden çıkaracak.

Bundan sonra havacılık, elektrik ve yenilenebilir enerjiye odaklanacak GE'nin 2020 sonuna kadar en az 500 milyon dolarlık tasarruf sağlaması bekleniyor. Bu tarihe kadar da firmanın borcunu 25 milyar dolar azaltılması ve bilançoda 15 milyar dolar nakit oluşması planlanıyor.

 

126 YILLIK ŞİRKET DOW'DAN ÇIKTI126 YILLIK ŞİRKET DOW'DAN ÇIKTI
DOW JONES'TAN ÇIKARTILDI

New York Borsası'ndaki hisseleri son bir yılda yüzde 54 gerileyen General Electric, Dow Jones Sanayi Endeksi'nde işlem gören 30 firma arasından çıkartılmıştı.

26 Haziran itibariyle başlanan uygulamanın gerekçesi olarak ABD ekonomisinde daha çok tüketici, finans, sağlık ve teknoloji alanlarındaki şirketlerin öne çıktığı belirtilmişti.

GE'nin yerine ülkenin en büyük ikinci eczane zinciri Walgreens'in sahibi Walgreens Boots Alliance adlı firma, endekste işlem görecek.

Kaynak: businessht.com.tr

Benzer Yazılar

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN