Borsa analiz: "ABD – Çin ilişkilerine yönelik endişeler...

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan Borsa analizi ve piyasa gündeminde dün küresel piyasalarda bir miktar satıcılı bir seyir izlendiğine ve  satış baskısı bu sabah da devam ettiğine dikkat çekiliyor.

İşte uzman yorumları.. 
"ABD – Çin İlişkilerine Yönelik Endişeler" /Gedik Yatırım

Piyasa Gündemi

TCMB beklentilere paralel 50 baz puan faiz indirimine giderken, yurt dışında açıklanan öncü PMI verileri beklentilerin üzerinde geldi. Bununla birlikte Trump’ın söylemleri ve ABD Senatosu'nun Çinli şirketlerin ABD borsalarında listelenmesini engelleyebilecek yasa tasarısını onaylaması, ABD – Çin ilişkilerine yönelik endişeleri artırırken risk iştahını baskılıyor. İki ülke ilişkileri ve salgın konusundaki gelişmeler önemini koruyor.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler

• 10:00 Türkiye – Kapasite Kullanım Oranı Önem: Orta
• 10:00 Türkiye – İmalat Güveni Önem: Orta

BIST-100 Güne Başlangıç

ABD – Çin ilişkilerine dair artan endişeler risk iştahı ve hisse piyasaları üzerinde baskı oluşturuyor. Dün küresel piyasalarda bir miktar satıcılı bir seyir izlenirken, satış baskısı bu sabah da devam ediyor. Yurt dışı piyasalara kıyasla pozitif ayrışma gösteren BIST-100 Endeksi ise dün günü %0,48’lik yükselişle 102.649 puandan tamamladı.

BORSADA NASIL YATIRIM YAPILIR? TIKLAYINIZ!

ABD borsaları dün günü düşüşle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri %1’lere yaklaşan satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne satıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 6,79 – 6,80 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 6,79’lu seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Yurt dışı piyasalardaki görece zayıf seyre rağmen dün pozitif ayrışan BIST-100 Endeksi günü bir süredir takip ettiğimiz konsolide bölgesinin üst bandının bulunduğu 102.300 seviyesinin üzerinde tamamlamayı başardı. Son iki gündür test edilen ve geçilmekte zorlanılan 103 binli seviyeler kısa vadeli direnç oluştururken, bu sabah ABD – Çin gerilimi nedeniyle piyasalarda satış baskısının derinleştiği görülüyor. Güne satıcılı bir açılışla başlamasını beklediğimiz endekste kısa vadede 500 günlük üssel ortalamanın bulunduğu 101.000 seviyesi ile psikolojik öneme sahip 100.000 seviyesi destek olarak izlenebilir. 100 bin altında satışların tekrar derinleştiği izlenebilir. Yükselişlerde ise 102.300 – 103.200 aralığı kısa vadeli direnç bölgesi olarak önemini korumaktadır.

Endeks bu seviyede kalıcı olabilir/ A1 Capital


Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Japonya Başbakanı ile hastane açılışında ortak açılışında swap gelişmesine yönelik beklentiler ile endeks 103 bin üzerine çıktı. Açıklamalarda swapla ilgili bir detayın olmaması yalnızca Başbakan Abe’nin mali destek verilebileceğine yönelik söylemi endeksin kazançlarını geri vermesini tetikledi.

Bununla birlikte dün TCMB ölçülü bir şekilde 50 baz puanlık faiz indirimi ile politika faizini %8,75’ten %8,25 seviyesine indirdi. Faiz indiriminin piyasalar ile uyumlu ve ihtiyatlı bir yaklaşım izlemesi ile endekste hareket sınırlı kalırken, kur aşağı 6,78 seviyesine kadar geri çekildi. Bu sabah kurda 6,79 seviyesi izleniyor. Gün içerisinde veri takvimi sakin olsa da daha çok salgınla ilgili detayları ve siyaset cephesinde öne çıkan gelişmelerin yakından takip edilmesinde fayda var. Özellikle Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Libya ile ilgili görüşmeleri bu hususta önemli olacak. Ayrıca bugün 4 günlük tatil öncesindeki yurtiçi piyasalar için son işlem günü. Hali hazırdaki gelişmeler ile birlikte TL varlıklardaki volatiliteye dikkat etmek gerekebilir.

MERKEZ 50 BAZ PUAN FAİZ İNDİRDİ! UZMANLAR NASIL YORUMLADI? TIKLAYINIZ!

Yurtdışında ise bu sabah satıcılı bir tablo izleniyor. Asya piyasalarında satışlar öne çıkarken, Hong Kong %4’lük satışı ile öne geçmiş durumda. Çin’in Ulusal güvenlik yasasına yönelik açıklaması
Hong Kong borsasında satışların derinleşmesine neden oldu. Diğer yandan Japonya Merkez Bankasının olağanüstü şekilde takvim dışı toplanarak bazı kararlar aldı. Miktarı en bol parasal genişleme uygulamasında olan Banka, küçük ve orta ölçekli şirketler için 75 Trilyon Yen düzeyinde kredi programı başlatma kararı aldı. Gelen bu kararın Nikkei endeksi üzerinde önemli bir etkisi gözlenmedi.

Vadeliler cephesinde ise satıcılı bir seyir var. Emtialarda ise ons altın ABD-Çin arasında artan tansiyondan endişeli şekilde güvenli liman talebi görürken, bu talebin kıymetli metali 1750$ üzerine taşımakta yeterli olmadığı da dikkat çekiyor. Bu nedenle 1725$ üzerindeki seyri yeniden tepki alımlarının gelip gelmemesi adına önemli olacak. Petrol fiyatlarında ise haftanın son işlem gününde satıcılı bir seyir izleniyor. Brent petrol ve ham petrol arasındaki makas oldukça düşük seviyede kalmaya da devam ediyor. Bu sabah Brent petrol 34.4$, ham petrol ise 31,9$ üzerinde şekilleniyor. Bugün akşam saatlerinde Baker Hughes sondaj kule sayısı petrol üretim cephesindeki tabloya yorum yapabilmek adına takip edilecek.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN