18 yaş öncesi sigortalı olana erken emeklilik fırsatı!

18 yaşından önce sigortalı olunan tarih, emeklilik için gerekli yaş ve prim gün sayısının belirlenmesinde önem arz ediyor. 18 yaşından önce sigortalı olmak daha erken yaşta emekli olmayı sağlayabiliyor.

Bir kişinin ne zaman emekli olacağı üç şeye bağlıdır. İlki hayati önemde olan sigorta giriş tarihi. Bu yüzden pek çok kişinin çocuklarını bir an önce sigortalatmak telaşında olduğunu biliyoruz. Çünkü sosyal güvenlik alanında iki kez ciddi değişiklikler oldu ve emeklilik yaşları yükseltildi. Örneğin 1 Mayıs 2008’den sonra ilk kez sigortalı olan ve 7.200 gün prim ödeme gün sayısını 2036 yılında dolduran bir kadın sigortalı, 59 yaşında emekli olabilecekken 7.200 prim gününü 1 Ocak 2048’den sonra dolduracak bir kadın sigortalı 65 yaşında emekli olabilecek.

BORÇLANMA AVANTAJI

Emeklilik için gerekli ikinci şart prim ödeme gün sayısıdır. İlk kez sigortalı olunan tarihe göre belirlenen koşullara tabi olarak prim ödeme gün sayısı ve yaş doldurulduğunda emekli olunabilir. İlk kez sigortalı olduktan sonra emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısını dolduramayan kadın sigortalıların doğum, erkek sigortalıların ise askerlik borçlanması yapması gerekebiliyor.

ERKEN EMEKLİKTE YENİ DÖNEM: TOPLU ÖDEME! TIKLAYINIZ!

1 MAYIS 2008 KRİTİK TARİH

Emeklilik için gerekli son şart ise yaş. 1 Mayıs 2008’den sonra ilk kez sigortalı olan ve 7.200 gün prim ödeme şartını 1 Ocak 2048’ten sonra dolduracak bütün sigortalılar 65 yaşlarını doldurduklarında emekli olabilecekler. Bu kişiler sigortalılık süresi ve prim gün sayılarını doldursalar bile yaşı bekleyecekler.

Yaş ve prim gün sayısının belirlenmesinde önemli

Şu anki mevzuat uyarınca 18 yaş öncesi sigortalı olarak gösterilenlerin giriş tarihi 18 yaşa girdikleri gün olarak belirleniyor. Dolayısıyla süre bakımından sağlayacağı bir avantaj yok. Ancak 18 yaşından önce sigortalı olunan tarih, emeklilik için gerekli yaş ve prim ödeme gün sayısının belirlenmesinde önemli. Bu açıdan 18 yaşından önce sigortalı olmak daha erken emeklilik  sağlayabiliyor. Örneğin 1 Ocak 1990 doğumlu bir kişinin 1 Ocak 2008’de sigortalı olması halinde 1 Ocak 2008’e kadar geçen süre, bu kişinin prim ödeme gün sayısına ekleniyor.

YIPRANMA ILE ERKEN EMEKLİLİK MÜMKÜN! TIKLAYINIZ!

Yüksek bildirim maaşı da artırır

4/A’LI yani SSK’lı ve 4/b’li yani Bağ-Kur’lu bir kişinin emekli maaşı aylık bağlama oranıyla ortalama aylık kazanç tutarının çarpılmasıyla hesaplanır. Sigortalı SGK’ya ne kadar yüksek ücretle bildirilirse, emekli maaşı da o kadar yüksek olur. 1 Ekim 2008 öncesi sigortalı olup, bu tarihten sonra emekli aylığı talebinde bulunan kişilere emekli aylığı bağlanırken bu kişilerin son yedi yıldaki çalışmalarına bakılıyor.

Son 1.260 güne dikkat!

İki sigortalılık statüsünde geçirilen süreler 1.260 gün ise, kişinin emekli olacağı statü tarih olarak son sigortalılık türü olarak belirleniyor. Kişi önce SSK’lı sonra Bağ–Kur’lu olmuşsa ve her ikisinde de 1.260 gün geçirmişse Bağ–Kur’lu olarak emekli olacaktır. (Okan Güray Bülbül/Akşam)


Benzer Yazılar

 • Erken emeklikte yeni dönem: Toplu ödeme!

  Erken emeklikte yeni dönem: Toplu ödeme!

  Erken emekli olmak çalışan herkesi hayali durumundadır. Bu anlamda erken emekli olma şartları devamlı olarak aratılıyor. Yaşı doldurmuş ancak prim günü eksiği olanlara emekli olma imkanı sağlanıyor.
 • Her durumda doğum borçlanması yapılmalı mı?

  Her durumda doğum borçlanması yapılmalı mı?

  Doğum orçlanması her zaman kadının aleyhine gelişmez. Doğum borçlanmasını kimler yapabilir, şartları nelerdir, ne sağlar" Cem Kılıç, Milliyet'teki yazısında bu soruların yanıtlarını verdi. İşte o yazı:
 • Çırak ve stajyerlere erken emeklilik müjdesi!

  Çırak ve stajyerlere erken emeklilik müjdesi!

  Tüketici Başvuru Merkezi Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman, çırak ve stajyerlere erken emeklilik olanağı sağlayacak yasa teklifinin hazırladıklarını açıkladı.
 • 2 yıl erken emekli olma fırsatı!

  2 yıl erken emekli olma fırsatı!

  İki yıl erken olma fırsatı tüm çalışanları sevindirdi. Diğer taraftan bu yıl ilk defa çalışmaya başlayan kadınlar 60, erkekler 62 yaşından önce emekli olamayacak. Memur veya kendi işini kuranlar, akranlarından…
 • Geriye dönük vergi kaydıyla 8 yıl erken emeklilik!

  Geriye dönük vergi kaydıyla 8 yıl erken emeklilik!

  Geriye dönük borçlanma imkanıyla hiçbir sigorta sicili olmayan esnaf, 8 yıl erken emekli olabiliyor.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler