Türk Lirası için kritik aylar yaklaşıyor

ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’ın kamu harcamaları ve alt yapı yatırımlarını artıracağına yönelik vaatleri, ABD 10 Yıllık tahvil faizlerini ve dolar endeksini tarihi zirvelere taşıdı. Trump’ın ayrıca Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın (NAFTA) iptal edileceği, Meksika sınırına duvar örülmesi ve Çin’e gümrük vergisi uygulaması gibi sert söylemleri, Türkiye gibi gelişmekte olan ülke para birimlerinde değer kayıplarını genişletti ve bu ülkelerden büyük fon çıkışları yaşanmasına neden oldu.

Türk Lirası bu süre zarfında diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden bir miktar negatif ayrışarak dolar karşısında son 1 ay içerisinde %10’un üzerinde değer kaybı yaşadı. Kur 3.42 seviyelerinin üzerini test ederek rekor tazeledi. Kurda 3.40 üzerinde fiyatlamaların olması ve volatilitenin yükselmesi gözleri Merkez Bankası’na (TCMB) çevirdi. Bildiğiniz üzere Merkez Bankası sadeleştirme sürecine Ekim ayına kadar devam etmiş ve koridorun üst bandında toplamda 250 baz puan indirim yapmıştı. Ancak dolar endeksinin son 14 yılın zirvesine ulaşması Merkezin bu adımlara devam etmesini zorlaştırmış nihayetinde PPK toplantısında gecelik borç verme faizini %8,25’ten %8,50’ye, haftalık borç verme faizi olan politika faizini de 50 baz puan artırarak %8’e yükseltti.

 

Merkez Bankası, çifte faiz hamlesinin yanı sıra döviz zorunlu karşılık oranlarının tüm vadelerinde 50 baz puan indirim yaptı ve bu sayede piyasaya yaklaşık 1,5 milyar dolar döviz likiditesi sunmayı amaçladı.

Merkez Bankasının son hamlesinin ardından kur 3.3685 seviyelerine kadar gerilemiş olsa da yönünü yaklaşık 1 sat içerisinde yeniden yukarı çevirdi ve 3.4700 seviyesiyle tarihi rekorlarına bir yenisini eklemiş oldu.

 

Kuru Merkez Bankasını Değil Yurt içi yurt dışı gelişmeleri fiyatladı

Yabancıların TCMB’de bundan sonraki süreçte daha agresif faiz arışı beklentisini yayınlanan raporlardan ve gelen açıklamalardan anlayabiliriz. Merkez Bankası kararı ile piyasalara bir nevi ben buradayım mesajı vermek istedi ancak faiz artışından ziyade burada siyasi gelişmeler TL’nin değer kazanımı açısından daha önemli. Hem AB ile ilgili mesajlar, hem Suriye’deki gelişmeler önem taşıyor. Yapısal reformlar da çok çok önemli ve bunların kararlıkla devam etmesi gerekiyor.

 

Faiz Hamlesine rağmen kur neden yükseldi ?

TCMB piyasalarda beklentilerin aksine çifte faiz artışı yapmasına rağmen kurun bu denli sert yükselmesinin temel nedeni Avrupa Parlamentosu’ndan gelen açıklamalar ve gelişen ülke para birimlerinin dolar karşısında değer kayıplarının devam etmesi olarak sıralanabilir.

Hatta Avrupa Parlamentosu’nun, Türkiye ile AB arasındaki müzakereleri geçici olarak dondurulmasını öngören tasarıyı kabul ettiği günü Türk Lirası için kara Perşembe olarak adlandırılabiliriz.

Türk Lirasının kaderini Fed ve Trump Belirleyecek

Ocak ayında resmi olarak göreve başlaması beklenen Trump’ın seçim sürecindeki söylemlerini gerçekleştirmede ne kadar kararlı olduğu doların seyri açısından oldukça önemli. Trump’ın özellikle Meksika ve Çin’e yönelik uygulamayı düşündüğü politikaları gerçeğe dönüştürmesi veya ek yeni tedbirler açıklaması durumunda dolar endeksi soluksuz yükselişine devam edebilir. Ocak ayı öncesinde ise ABD Merkez Bankası’nın ( FED ) 14 Aralık’ta yapacağı toplantı oldukça kritik. Fed’in bu toplantıda faiz artışına gideceğine nerdeyse kesin gözle bakılmakla beraber 2017 senesi için açıklayacağı faiz politikasına ilişkin ipuçları çok daha fazla önem taşıyor. Fed’in gelecek yıl daha fazla parasal sıkılaşmaya gidecek olması gündeme gelirse TL’de değer kayıpları derinleşebilir. Tersi senaryoda TL yıl sonuna doğru değer kayıplarını telafi edebilir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Benzer Yazılar

 • Fed kararlarından sonra dolar düşüşü devam ediyor

  Fed kararlarından sonra dolar düşüşü devam ediyor

  ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yeni ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve başlamasından bu yana gerçekleştirdiği ilk toplantısında faiz oranlarını değiştirmemesi ve ileriye dönük mesajlarda mart ayına ilişkin belirgin bir sinyal vermemesi…
 • Fed faiz kararını yarın açıklayacak

  Fed faiz kararını yarın açıklayacak

  ABD Merkez Bankası’nın (Fed), yarın alacağı politika kararıyla, yeni Başkan Donald Trump’ın ekonomik politikalarının açıklığa kavuşmasını beklerken, faiz oranlarını değiştirmeyeceği tahmin ediliyor.
 • ABD ekonomisi %1.9 büyüdü

  ABD ekonomisi %1.9 büyüdü

  ABD ekonomisi ticaretteki düşüş ve ılımlı tükeici harcamalarının etkisiyle geçen çeyrekte beklentilerin altında büyüdü. ABD Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre ülke ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde %1.9 büyüdü
 • Trump göreve başlar başlamaz o kararnameyi imzaladı

  Trump göreve başlar başlamaz o kararnameyi imzaladı

  Görevi önceki gün devralan ABD’nin 45’inci Başkanı Trump’ın ilk işi, selefi Obama’nın sembol icraatı ‘Obamacare’ takma adını alan ve 30 milyondan fazla Amerikalı için sağlık sigortası öngören yasanın kapsamını ciddi…
 • Global ekonomi güçlü dolardan nasıl etkilenecek?

  Global ekonomi güçlü dolardan nasıl etkilenecek?

  Global ekonomilerdeki toplarlanma kuvvetlenerek devam ediyor ama bir yandan da doların kuvvetlenmesinin etkileri göz önüne alınmak zorunda. Doların negatif etkileri neler olacak?

3 Goz Danis

Kategorilerden Seçmeler