Türk Lirası için kritik aylar yaklaşıyor

ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’ın kamu harcamaları ve alt yapı yatırımlarını artıracağına yönelik vaatleri, ABD 10 Yıllık tahvil faizlerini ve dolar endeksini tarihi zirvelere taşıdı. Trump’ın ayrıca Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın (NAFTA) iptal edileceği, Meksika sınırına duvar örülmesi ve Çin’e gümrük vergisi uygulaması gibi sert söylemleri, Türkiye gibi gelişmekte olan ülke para birimlerinde değer kayıplarını genişletti ve bu ülkelerden büyük fon çıkışları yaşanmasına neden oldu.

Türk Lirası bu süre zarfında diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden bir miktar negatif ayrışarak dolar karşısında son 1 ay içerisinde %10’un üzerinde değer kaybı yaşadı. Kur 3.42 seviyelerinin üzerini test ederek rekor tazeledi. Kurda 3.40 üzerinde fiyatlamaların olması ve volatilitenin yükselmesi gözleri Merkez Bankası’na (TCMB) çevirdi. Bildiğiniz üzere Merkez Bankası sadeleştirme sürecine Ekim ayına kadar devam etmiş ve koridorun üst bandında toplamda 250 baz puan indirim yapmıştı. Ancak dolar endeksinin son 14 yılın zirvesine ulaşması Merkezin bu adımlara devam etmesini zorlaştırmış nihayetinde PPK toplantısında gecelik borç verme faizini %8,25’ten %8,50’ye, haftalık borç verme faizi olan politika faizini de 50 baz puan artırarak %8’e yükseltti.

 

Merkez Bankası, çifte faiz hamlesinin yanı sıra döviz zorunlu karşılık oranlarının tüm vadelerinde 50 baz puan indirim yaptı ve bu sayede piyasaya yaklaşık 1,5 milyar dolar döviz likiditesi sunmayı amaçladı.

Merkez Bankasının son hamlesinin ardından kur 3.3685 seviyelerine kadar gerilemiş olsa da yönünü yaklaşık 1 sat içerisinde yeniden yukarı çevirdi ve 3.4700 seviyesiyle tarihi rekorlarına bir yenisini eklemiş oldu.

 

Kuru Merkez Bankasını Değil Yurt içi yurt dışı gelişmeleri fiyatladı

Yabancıların TCMB’de bundan sonraki süreçte daha agresif faiz arışı beklentisini yayınlanan raporlardan ve gelen açıklamalardan anlayabiliriz. Merkez Bankası kararı ile piyasalara bir nevi ben buradayım mesajı vermek istedi ancak faiz artışından ziyade burada siyasi gelişmeler TL’nin değer kazanımı açısından daha önemli. Hem AB ile ilgili mesajlar, hem Suriye’deki gelişmeler önem taşıyor. Yapısal reformlar da çok çok önemli ve bunların kararlıkla devam etmesi gerekiyor.

 

Faiz Hamlesine rağmen kur neden yükseldi ?

TCMB piyasalarda beklentilerin aksine çifte faiz artışı yapmasına rağmen kurun bu denli sert yükselmesinin temel nedeni Avrupa Parlamentosu’ndan gelen açıklamalar ve gelişen ülke para birimlerinin dolar karşısında değer kayıplarının devam etmesi olarak sıralanabilir.

Hatta Avrupa Parlamentosu’nun, Türkiye ile AB arasındaki müzakereleri geçici olarak dondurulmasını öngören tasarıyı kabul ettiği günü Türk Lirası için kara Perşembe olarak adlandırılabiliriz.

Türk Lirasının kaderini Fed ve Trump Belirleyecek

Ocak ayında resmi olarak göreve başlaması beklenen Trump’ın seçim sürecindeki söylemlerini gerçekleştirmede ne kadar kararlı olduğu doların seyri açısından oldukça önemli. Trump’ın özellikle Meksika ve Çin’e yönelik uygulamayı düşündüğü politikaları gerçeğe dönüştürmesi veya ek yeni tedbirler açıklaması durumunda dolar endeksi soluksuz yükselişine devam edebilir. Ocak ayı öncesinde ise ABD Merkez Bankası’nın ( FED ) 14 Aralık’ta yapacağı toplantı oldukça kritik. Fed’in bu toplantıda faiz artışına gideceğine nerdeyse kesin gözle bakılmakla beraber 2017 senesi için açıklayacağı faiz politikasına ilişkin ipuçları çok daha fazla önem taşıyor. Fed’in gelecek yıl daha fazla parasal sıkılaşmaya gidecek olması gündeme gelirse TL’de değer kayıpları derinleşebilir. Tersi senaryoda TL yıl sonuna doğru değer kayıplarını telafi edebilir.

Benzer Yazılar

 • Dolarda büyük dalgalanma

  Dolarda büyük dalgalanma

  ABD'de sağlık tasarısının geçmemesi ardından dolar/TL 3.60'ın altını test etti, ancak bu seviyede kalıcı olamadı.
 • Barclays: Türk lirası düşük performans gösterebilir

  Barclays: Türk lirası düşük performans gösterebilir

  Barclays, TL'nin enflasyonda yükseliş beklentisi ile diğer benzerlerine göre düşük performans gösterebileceğini kaydetti.
 • Trump'ın oteller zincirinde Türk imzası

  Trump'ın oteller zincirinde Türk imzası

  Donald Trump şirketlerinin yeni oteller zinciri Scion'da bir Türk işadamının da imzası olacak. Dallas'ta yaşayan ve 'Turkish Trump' olarak bilinen Mükemmel Sarımsakçı, 50 milyon $ tutarındaki projeyi hayata geçirecek.
 • ABD hisse senetleri rekor seviyelere çıktı!

  ABD hisse senetleri rekor seviyelere çıktı!

  Trump’ın Salı günü Kongre’de yapacağı ve altyapı yatırımlarına açıklık getireceğini belirttiği konuşması öncesinde, ABD hisse senetleri rekor seviyelere çıktı
 • Fed kararlarından sonra dolar düşüşü devam ediyor

  Fed kararlarından sonra dolar düşüşü devam ediyor

  ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yeni ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve başlamasından bu yana gerçekleştirdiği ilk toplantısında faiz oranlarını değiştirmemesi ve ileriye dönük mesajlarda mart ayına ilişkin belirgin bir sinyal vermemesi…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN