Duygusal Detoks Uzmanı / Reyhan Elmasri

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Tüm hastalıkların nedeni stres

Bunu bana söyleyen 85 yaşında, 55 yıldan fazla fiilen dahiliye uzmanı olarak hizmet vermiş bir doktor.Öğrenmenin yaşı yoktur diyor ve benden nefes egzersizleri eğitimi alıyor. Ağzından çıkan her cümle mücevher değerinde. Yaşını boşuna yaşamamış, hazine biriktirmiş, kendi süzgecinden geçirip öyle güzel anlatıyor ki.

Özellikle söylediği bu cümle benim hayat misyonu haline getirdiğim amacımı, işimi bir kez daha doğruluyor. Zaten biliyorum ama böyle değer verdiğim birinden, üstelik de bir tıp doktorundan bunu duymak iyi geldi.Bu konuya gereken önem verilse çok daha sağlıklı bireyler olacağımızı bilsek de görünmeyen duygusal ve psikolojik sorunlar ne yazık ki ağır tepkiler ve hastalıklar olarak ortaya çıkmadan dikkate alınmıyor.


Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı rapora göre ülkemizde %13,2 ile 15 yaş üstü bireylerde en fazla görülen hastalık hipertansiyon.Yüksek tansiyon nedir, engellemek ve tedavisi için neler yapılmalı konusu toplum sağlığımız için önemli bir konu.


Hastalıkların duygusal nedenleri üzerine yazılmış yüzlerce kitap ve yayın var. Bunlardan birinden (Love Yourself, Lise Bourbeau)yüksek tansiyonun duygusal nedenlerine göz atalım, yüksek tansiyonun belirtileri nelerdir daha derinden anlayalım. Toplumsal olarak genel karakteristik özelliklerimize baktığımızda ne denli örtüştüğünü göreceksiniz.


“Yüksek tansiyon fazla duygusal yapıya sahip olmaya işaret eder. Geçmişte yaşanan iyileşmemiş, çözüme ulaşmamış duygusal yaraları sürekli tekrar tekrar yaşamaktan kaynaklanır. Bu hastalıktan muzdarip olanlar genelde esnek bir yapıya sahip değillerdir. Kişileri ve durumları iyi ya da kötü diye tanımlama eğilimine sahip olurlar ve bakış açılarında gri alan azdır. Uyumlu olmayan duygularını da büyük bir zihinsel enerjiyle besleme özelliğine sahip olabilirler.


Genelde başkalarının gereksinimler konusunda oldukça hassas olup, onları mutlu etmek için yollar arayarak kendilerinde içsel baskı yaratırlar.
Yüksek tansiyon bedeninizden size gönderilen “patlamadan önce kendine iyi bak” mesajıdır. Siz kendi potansiyelinizden sorumlusunuz ve ne kadar çok severseniz sevin siz bu dünyaya başkalarını mutlu etmek için gelmediniz. Başkalarını sevmek ve onların mutluluğundan kendinizi sorumlu etmek arasında çok ince bir çizgi vardır. Kendinizi başkalarının mutluluğuundan sorumlu olma duygusundan özgürleştirin ve öncelikle kendi yaşamınızın önceliklerine odaklanıp yaşam enerjinizi canlandırın.”
Siz bütünsel olarak sağlıklı olduğunuz zaman sevdikleriniz de daha mutlu olacaktır.

Kendinize iyi bakın.

Duygusal Detoks Uzmanı

Reyhan Elmasri

 

 

Benzer Yazılar

 • Türk kadınının Hülya Avşar ile imtihanı - Özlem Ada

  Türk kadınının Hülya Avşar ile imtihanı - Özlem Ada

  Elimde kumanda, televizyonda neler var diye kanallar arasında gezinirken Hülya Avşar’ı ve konuğu namı-diğer aşk doktoru olarak tanınmış Mehmet Coşkundeniz’i görünce duruyorum. İlişkiler ve evlilik üzerine koyu bir sohbete dalmışlar.…
 • Bağışıklık sisteminizi temelden güçlendirin

  Bağışıklık sisteminizi temelden güçlendirin

  Özellikle kışa girerken bağışıklık sistemimiz daha da önem kazanıyor. Hayat kalitemiz üzerinde çok fazla etkisi var. Peki, bağışıklık sistemi deyince aklınıza neler geliyor? Fiziksel olarak güçlü ve sağlıklı olmak, kolay…
 • Kopuk çocuklar, anneler, babalar ve istikrarlı iletişimsizlik

  Kopuk çocuklar, anneler, babalar ve istikrarlı iletişimsizlik

  " Her akşam yemek görev gibi, ailem bu görevi yerine getirmek için masaya oturuyor, hepimizin elinde telefon, tablet, göz kontağı yok ; sessiz bazen gerilimli bir ortam..."
 • Yaşam enerjini topla, önce kendini iyileştir

  Yaşam enerjini topla, önce kendini iyileştir

  İnsan kendi içsel gücünün bilincinde olduğunda kendi varlığının kaynağından ilham alarak, yaratıcılık yeteneğini harekete geçirir.
 • İstediklerimiz neden gerçekleşmiyor?

  İstediklerimiz neden gerçekleşmiyor?

  İnsanlar değişmek, değiştirmek istiyor ve en önemlisi mutlu olmak istiyor. Daha zengin, daha mutlu, huzurlu ..Sevdiği işi yapmak, sevdiği şehirde sevdiği insanlarla yaşamak istiyor.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

 

Pablo Escobar

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN