Hasta olduğunuz için veya başka bir nedenle işe gitmediğiniz günler de işverenin maaş ödeme zorunluluğu yoktur. İş Kanununa göre ancak fiilen işbaşı yapılıp çalışılan günler maaş olarak ödenir. Yani çalışan için gelir kaybı söz konusu olur. Ülkemiz bu gelir kaybını karşılamak üzere hastalanan sigortalıya GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ verilmesini düzenlemiş…


Star yazarı Ahmet Metin Aysoy, çalışanların işten çıkarılma ya da istifa sonrası hastalanmaları durumunda bilmeleri gerekenleri köşesine taşıdı. İşte Aysoy'un o yazısı:


Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından geliştirilen Mobil Kaza Tutanağı sayesinde tutanak tutma işlemi ortalama 100 dakikadan 5 dakikaya, hasar sonucunun alınması ise ortalama 12 günden 2 güne düşüyor.


Ülkemizde erken emekliliğin 5 yolu var. Askerlik, doğum borçlanması, 3 bin 600 gün formülü erken emekli ediyor. Bazı mesleklerde yıpranma ile emeklilik erkene çekilebiliyor.


Trafikteki araç sayısının günden güne artması trafik yoğunluğunun yanı sıra beklenmedik kazaları da beraberinde getiriyor...


SGK Uzmanı Erhan Nacar, '18 yaşında sigorta yapıldığında, 10-15 yıl sonra SGK'da emeklilik hakkı sırasında ilk işe giriş sigorta tarihine bakılıyor. Giriş tarihi ne kadar eskiyse, o kadar erken emekli olabiliyorsunuz' dedi. Yurt dışında yaşayan gurbetçilere de seslenen Nacar, 'Emeklilik başvurusu yapacak mavi kart sahipleri, 31 Aralık'ta yapılacak zam öncesi…


Sigorta acenteleri sözlü beyanla kesilen deprem sigortalarında, olası deprem sonrası poliçelerde belirtilen mesken ve iş yeri metre kareleri ile gerçek ölçülerin uyuşmaması halinde mağduriyetler yaşanabileceğini belirttiler.


Kavga eden müdür ve şef tazminatsız işten atıldı. İşçinin haksız fesih iddiasıyla kıdem tazminatı talebiyle açtığı davadan emsal bir karar çıktı. Yargıtay, iş yeri düzenini bozanın iş sözleşmesinin feshedilebileceğine karar verdi.


Kategorilerden Seçmeler