EkonomiDoktorunuz Logo
Menu
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın TL ve altın alımı yönünde yaptığı çağrıya vatandaşların cevap vermesiyle piyasada yoğun altın talebi görülürken, gram altına talep 8-10 kat arttı. Kuyumcularda gram altına azalıyor. İstanbul Altın Rafinerisi ise talep patlamasını karşılayabilecek kapasiteleri olduğunu vurguluyor.


Türk Lirası'nın son dönemde yüksek volatilite de devam eden seyri hükümet tarafıyla birlikte vatandaşın konuya sahip çıkmasıyla birlikte bir dizi önlemi beraberinde getirdi. TL'nin dolar ile birlikte son dönemde nasıl bir seyir izleyeceği konusunu Destek Yatırım Araştırma Uzmanı Kutay Gögör analiz etti.


Dolar/TL siyasilerin "TL'ye dön" çağrısı ve gelişmekte olan piyasalardaki olumlu havaya paralel düşüşünü sürdürerek 3.40'ın altında iki haftanın en düşük seviyelerine gerilerken, piyasada gözler bugün açıklanması beklenen Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) kararları ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısında olacak. Başbakan Binali Yıldırım EKK sonuçlarını açıklamak için saat 15.00'te basın toplantısı…


Hükümet, bankaların kredi çekingenliğini azaltmak için batık kredilerde zimmet uygulaması kaldırılabilir.


İç piyasalarda siyasi gelişmelerin yanı sıra, Kasım ayı enflasyon rakamları yakından takip edilirken, ABD verilerini ve Dolar Endeksinin hareketini fiyatlayan Dolar/TL kuru gün boyunca dalgalı bir seyir izledi. Dolar/TL dünkü gevşemenin ardından yatay seyrediyor. 


Yabancı analistler: Enflasyon sürprizi faiz artırım ihtimalini azalttı. Kasım ayında enflasyon sürpriz bir şekilde yüzde 7'ye gerileyerek kurdaki artış devam ederken Merkez Bankası'nın ne yapacağı sorularını tekrar gündeme getirdi.


Döviz kurlarında çıkış trendi devam ediyor. Dolar/TL kurunda 3.60 seviyesinin üzerinde 3.70-3.75 sonraki direnç noktaları. Geri çekilmelerde ise 3.45 ilk destek seviyeleri.


Nomura'dan yayınlanan agresif raporda, TL'nin girdiği fasit döngüyü kırmaya 2.0-2.5 puan faiz artışının bile yetmeyebileceği belirtildi ve "Bu çelişkili gelse de TCMB'nin bu kez büyümeye destek için faiz artırması gerekebilir" denildi.


Kategorilerden Seçmeler