Otokar'ın zırhlı araç satışı arttı

Otokar, zırhlı araç satışlarını ilk 9 aylık dönemde yüzde 53 arttırdı. Şirket geçen yıla göre 153 adet daha fazla zırhlı araç sattı.

Otokar, savunma sanayisine yönelik ürünlerin satışında bu yıl önemli bir büyüme yakaladı. Şirketin bu yılın ocak-eylül dönemindeki zırhlı araç satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 53 arttı.
Stratejilerini savunma sanayisinde büyümek, ihracatın ciro içindeki payının artırılmasını sağlamak ve yeni modellerle büyümek olarak belirleyen Otokar, bu hedeflere ulaşabilmek için çalışmalarına devam ediyor.


Şirket, büyümesini, tasarımı ve fikri mülkiyet hakları kendisine ait olan, mühendislik ve araştırma geliştirme imkanlarıyla geliştirilen ürünlerle sağlamayı amaçlıyor.
Otomotiv sektörünün ticari araçlar grubunda yer alan Otokar'ın ürün gamında savunma sanayisi hizmetlerine yönelik çeşitli tiplerde 4X4 arazi tipi araçlar, taktik tekerlekli-paletli askeri araçlar ile tank ve türevleri ön plana çıkıyor.


Otokar'ın savunma sanayisine yönelik satışları bu yılın 3 çeyreğinde yurt içinde ve dışında yapılan sözleşmelerden doğan yükümlülükler doğrultusunda geçen yılın aynı dönemine göre ciddi bir artış gösterdi. Şirketin 4X4 arazi aracı satışları yüzde 23, zırhlı araç satışları yüzde 53 arttı.
Bu gelişmeye paralel olarak geçen yılın ocak-eylül döneminde 31 4X4 arazi aracı satışı gerçekleştiren Otokar, bu yılın aynı döneminde 38 4X4 arazi aracı satışına ulaştı.
Şirket zırhlı araçlar grubunda ise geçen yılın ocak-eylül döneminde 291 olan satış rakamını, bu yılın aynı döneminde 444'e çıkardı. Söz konusu dönemde şirketin zırhlı araçlar grubundaki satışları 153 arttı.


30'a yakın ülkede satış


Otokar tüm bu faaliyetler sonunda 2014'te 368, 2015'te 487 zırhlı araç satışı gerçekleştirmişti.
Otokar, 3/4 tondan 60 tona kadar uzanan, 4x4’ten 8x8’e, paletli zırhlı araçlara kadar farklı tip ve versiyonlarda araçlar ve kule sistemleriyle önemli kara sistemleri üreticileri arasında yer alıyor.
Şirketin askeri ürünleri Türkiye dahil 30’a yakın ülkede 40’tan fazla farklı kullanıcıda aktif olarak kullanılıyor.

Benzer Yazılar

 • "Bu yıl Türkiye'de 12 bin 800 kurum iflas edebilir"

  "Bu yıl Türkiye'de 12 bin 800 kurum iflas edebilir"

  Euler Hermes'e göre bu yıl Türkiye'de kaç iflas olacak? Euler Hermes, Türkiye ekonomisine yönelik değerlendirmelerini açıkladı.
 • Vize krizi iş dünyasını sarstı

  Vize krizi iş dünyasını sarstı

  TÜSİAD, ABD ile yaşanan vize krizine ilişkin, "ABD'nin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik seyahat vizesi işlemlerini durdurması kararı, son derece talihsiz bir gelişmedir" değerlendirmesinde bulundu.
 • O ünlü mağazalar resmen Carrefoursa'nın!

  O ünlü mağazalar resmen Carrefoursa'nın!

  Rekabet Kurumu, Migros ve Kipa'ya ait 20 mağazanın Carrefoursa'ya devrine izin verdi.
 • Tuzla İstihdam Fuarı başlıyor

  Tuzla İstihdam Fuarı başlıyor

  Eleman arayan şirketler ve iş arayanlar Tuzla’da bu yıl ikincisi düzenlenecek ‘İstihdam Fuarı’nda buluşacak. 27-29 Eylül tarihleri arasında Tuzla Marina’da gerçekleştirilecek fuarda, firmalar iş başvurularını da kabul edecek.
 • Aile şirketlerinin ömrünü uzatmanın sırrı(2)

  Aile şirketlerinin ömrünü uzatmanın sırrı(2)

  İçinde yaşadığımız toplumda aile şirketleri oldukça yaygın. Türkiye İstatistik Kurumu ve İstanbul Ticaret Odası'nın verilerine göre, sisteme kayıtlı tüm şirketlerin yüzde 95’i aile şirketi...

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN