Araştırma Müdürü / Murat Tufan

Araştırma Müdürü / Murat Tufan

Eposta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Ligin ilk yarısı Medipol Başakşehir’in liderliği ile sona erdi. Ancak borsa tarafının ilk yarı lideri %73.7 oranında değerlenen hissesiyle Galatasaray Spor Kulübü oldu. Galatasaray hisse performansıyla Avrupa’daki rakiplerini de geride bıraktı.
Son zamanlarda Dolar/TL kurundaki sert yükseliş net yabancı para yükümlülüğü bulunan şirketleri zor durumda bıraktı. Kur risklerinden korunmanın mevcut en etkin yolu “hedge enstrümanları kullanmak”. Reel sektörün toplamda 293 milyar Dolar brüt dış borcu bulunuyor. Japonya’da KOBİ’lerin dahi kullandığı hedge opsiyonlarının öneminin şirketlerimiz tarafından halen tam anlaşılmadığı görülmektedir.
ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’ın kamu harcamaları ve alt yapı yatırımlarını artıracağına yönelik vaatleri, ABD 10 Yıllık tahvil faizlerini ve dolar endeksini tarihi zirvelere taşıdı. Trump’ın ayrıca Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın (NAFTA) iptal edileceği, Meksika sınırına duvar örülmesi ve Çin’e gümrük vergisi uygulaması gibi sert söylemleri, Türkiye gibi gelişmekte…
ABD, 45. başkanını seçmek için sandıkların başına gitti ve sandıkta anketlerin tam tersi bir sonuçla yeniden ortaya çıktı. Yıl içerisinde İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılmamasına yönelik yapılan anketler, İngiltere’nin Bölgede kalacağını işaret ederken referandumda ise tam tersi bir sonuç çıkmıştı...

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN