ekonomidoktorunuz
Yardımcı kitapların okullarda kullanımını...
Milli Eğitim Bakanlığınca, öğretmen ve öğrencilere dağıtımı yapılan ders kitapları ve eğitim materyalleri dışında "yardımcı kaynak", "test kitabı", "tatil kitabı" gibi adlar altında diğer yayın ve materyallerin okullarda bulundurulmaması istendi.
Global ekonomi yeni dolar temasından nasıl...
Global ekonomilerdeki toplarlanma kuvvetlenerek devam ediyor ama bir yandan da doların kuvvetlenmesinin etkileri göz önüne alınmak zorunda. Doların negatif etkileri neler olacak?
Dolardaki artış panikten mi yoksa...
Kemerburgaz Üniversitesi Rektör Yardımcısı, ünlü ekonomist ve yazar Prof. Dr. Emre Alkin, piyasalardaki beklentileri ve ekonomik gelişmeleri Finansgundem.com'da değerlendirdi
ABD'de Trump ile birlikte balon ekonomisi bitiyor
ABD’nin yeni başkanı Donald Trump, yarından itibaren resmen göreve başlayacak. Yarından sonra yeni dönem başlamış olacak
Döviz takası nasıl yapılacak? İşte detayları
TCMB'nin "Türk Lirası depoları karşılığı döviz depoları piyasası açacak" hamlesi nasıl gerçekleştirecek? Döviz swabının ya da diğer söylemi ile döviz takasını nasıl yapacağının detayları açıklanı!
Dr. Gary Dayton'a göre borsada başarı 10 sırrı
Trading psikolojisi üzerine uzmanlaşmış Dr. Gary Dayton'a göre alım-satımların başarı sırrı, yatırımcının psikolojisinde saklı.
Anketlere göre Başkanlık sistemine destek oranı...
Kadir Has Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi tarafından 2011'den beri her sene Aralık ayında yapılan "Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması"nın 2016 yılı sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre Türkiye’de 2016 yılında halk, en büyük sorun yine ‘terör’ dedi. Başkanlık sistemine destek ise yüzde 32,5 oldu.
OPEC'in petrol üretimi geriledi
OPEC üyelerinin günlük petrol üretimi Aralık ayında günlük 310,000 varil düşüş kaydetti. Nijerya'nın üretimindeki planlanmayan bozulma -grubun petrol arzı kesintilerinin etkisini bu ay göstermesi öncesinde- üretimin azalmasında etkili oldu.
Para ve kur politikasındaki ayrıntılar
TCMB, Türk Lirası deposu karşılığı döviz deposu işlemleri ile ihale yapılacağını duyurdu.
Merkez'in swap hamlesinin perde arkasında kimler...
Merkez Bankası’nın kendi swap piyasasının alt yapısını kurmaya yönelerek son dönemde Deutschebank ve Citibank’ın aracılık ettiği swap işlemlerini perdelemek istediği konuşuluyor.
Merkez'in döviz swap hamlesi ne anlama geliyor?
Merkez Bankası'nın dolardaki yükselişi kontrol altına almak amacıyla yaptığı döviz swap hamlesi nedir? Döviz swapı yapan ülkeler hangileri? Merkez Bankasının döviz swap hamlesi dövizi kontrol altına alacak mı? Uzmanlar yanıtladı.
15 binden fazla ihracatçıya yeşil pasaport...
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ihracatçı şirketlere hususi (yeşil) pasaport vereceklerini hatırlatarak, "En kısa sürede belki ocak bitmeden de bu sistem devreye girmiş olacak." dedi.
'Lira değerinin yüzde 30 altında'
Türk lirasının değerinin yüzde 30 altında işlem gördüğünü söyleyen Goldman Sachs'a göre kurun dengelenmesi için en az 200-250 baz puanlık faiz artışına ihtiyaç var.
Ekonomi zirvesinde öne çıkan başlıklar
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında ekonomiyi değerlendirmek üzere gerçekleşen toplantı 3,5 saat sürdü
Nomura'dan Çetinkaya için çarpıcı tespit
Nomura ekonomistlerine göre son uygulanan politikalar önceki yönetimden çok daha sıradışı ve açık şekilde faiz artışı yapılamadığının bir göstergesi   Merkez Bankası’nın yükselen kura örtülü olarak faiz artışı ile verdiği yeni yöntem ekonomistler arasında da tartışıyor. Banka, haftalık fonlamayı iptal ederken (politika faizi ve %8 faiz), BIST’de ki gecelik borçlanmada (yüzde 8.5 faiz) da miktarı kısıyor ve bankalar yüzde 10 faizden Geç Likidite Pencresi’ne yönlendiriyor. Nomura’ya göre bu adımlar Merkez Bankası Eski Başkanı Erdem Başçı’nın uyguladığı “ortodoks olmayan” politikalardan daha da ileri uygulamalar.   Daha göreve başlayalı bir yılı doldurmadan Çetinkaya’nın piyasa baskısı altında kaldığına dikkat çeken Nomura, bunun sonucunda para politikasında sadeleşmeden vazgeçildiği kaydetti.   Nomura ekonomistlerine göre faiz koridorunun üst bandını yükseltmekle uygulanan mevcut politika arasında bir fark bulunmuyor. “İşin aslı mevcut Merkez Bankası Başçı döneminden daha sıradışı politikalar uyguluyor” diyen ekonomistler, “Geç Likidite Penceresi’nin kullanılması çok ender rastlanan bir durum. 1990’dan bu yana geçen 27 yılda yalnızca 9 kez kullanıldı. Bu anlaşılabilir bir durum çünkü Geç Likidite Penrecesi sadece günlük likiditenin kötü yönetimi veya fonlama baskısı altındakiler bankalar için” değerlendirmesinde bulundu. Nomura’ya göre daha önemlisi Merkez Bankası’nın mevcut faiz setlerinde aşırı uygulamalar yaparak faizler bir değişiklik yapmayacağı ya da yapamadığı mesajını veriyor ve ekliyor: “Bankaları Geç Likidite Penrecesi’ne zorlamak bizce şeffaf bir şekilde faiz artışı yapma ihtimalini azaldığının göstergesi”. Kısa vadede mevcut sıkılaşmanın TL’de istikrar sağlayabileceğini kaydeden Nomura ekonomistleri, daha uzun vadede enflasyondaki yükselişle birlikte bunun yeterli olmayacağını ve 300-400 baz puanlık artışa ihtiyaç duyulacağını kaydetti.
prev
next

 

Pablo Escobar

 

LANETLI MEZAR

Kategorilerden Seçmeler