Fed tutanaklarından sonra Dolar/TL geriliyor

Kur Fed'in dünkü toplantı tutanakları sonrası geriliyor, ABD verisi izlenecek

Dolar, Fed'in toplantı tutanaklarının ardından küresel bazda değer kaybederken TL karşısında da geriledi. Kur saat 09:00'da %0.2 düşüşle 3.5625'e indi. Euro/TL ise %0.2 yükselişle 3.7572'den işlem görüyor. Dolarda küresel değerkaybı yaşanması nedeniyle kurun bir miktar daha düşebileceği belirtiliyor.

 

Dün yayınlanan tutanaklar, Fed üyelerinin faz artış hızı konusunda net olmadığını gösterdi. Toplantı tutanaklarına göre, kademeli faiz artırımlarının yukarı yönlü risk taşıdığı tartışıldı.

 

Dolar/TL Türkiye'de Aralık ayı enflasyonunun beklentileri aştığını gösteren veriyle 3.60'ı aşarak tarihi zirveye yükselmişti.

 

Bugün yurtiçinde kritik bir veri bulunmazken ABD'de ADP özel sektör istihdam verisi izlenecek. Yarınki tarım dışı istihdam verisi de piyasalar için kritik öneme sahip.

Benzer Yazılar

 • Fed, Ekim ayında bilanço küçültmeye başlayacak

  Fed, Ekim ayında bilanço küçültmeye başlayacak

  ABD Merkez Bankası (Fed) eylül ayı toplantısında faizleri değiştirmeyerek yüzde 1-1,25 aralığında sabit tutarken, bilanço küçültmeye ekim ayında başlayacağını bildirdi.
 • Dolar swap faizlerinin etkisi ile yükseliyor

  Dolar swap faizlerinin etkisi ile yükseliyor

  Dolar kuru swap faizlerindeki düşüş nedeniyle yükseldi ve güne 3.4308 lira seviyesinden başlangıç yaptı. Gecelik swap faizindeki sert gerileme nedeniyle dolar güçlendi. Euro ise 4.1124 lira seviyesinde seyrediyor. Euro/dolar paritesi ise…
 • TL Doları solladı!

  TL Doları solladı!

  Dolar karşısında 7 ay üst üste değer kazanan Türk lirası, bu performansı ile tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. TL, bu yılın şubat-ağustos döneminde yüzde 8,49 artış kaydetti
 • Dolardaki düşüş ne kadar sürecek

  Dolardaki düşüş ne kadar sürecek

  Milliyet yazarı Güngör Uras, dolardaki düşüş trendini değerlendirdi. İşte Uras'ın o yazısı:
 • İşte dolardaki düşüşün nedeni

  İşte dolardaki düşüşün nedeni

  Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay kurun 3.50'nin altındaki seyrinin kalıcı olmayabileceğini öngördü

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN