"Euro 10 yıl sonra ortadan kalkabilir"

Fransa'da mayıs ayında yapılacak devlet başkanlığı seçiminde yarışan isimlerden biri olan eski Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron, "Euro 10 yıl sonra var olmayabilir" dedi.

Fransa'da mayıs ayında yapılacak devlet başkanlığı seçiminde yarışan isimlerden biri olan eski Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron, Paris ve Berlin'in parasal birliği desteklemekte başarısız olmaları halinde euronun 10 yıllık bir zaman diliminde ortadan kalkabileceğini söyledi.

 

Geçen yıl Hollande liderliğindeki hükümetten ayrılarak kendi siyasi hareketini kuran Macron, Berlin'de Humboldt Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, "Euronun tamamlanmamış olduğunun ve büyük reformlar olmadan sonsuza kadar devam edemeyeceğinin kollektif şekilde farkına varmamız gerekli. Euro, Avrupa'ya ABD Doları karşısında tam uluslararası eğemenlik sağlamadı" diye konuştu.

 

Macron, parasal birliğin desteklenmesi, güçlenmesi için Fransa'nın istihdam piyasası refornmları yapması, eğitim sistemini gözden geçirmesi, Almanya'nın da Euro Bölgesi'nde büyümeyi kemer sıkmanın değil daha fazla yatırımın büyütebileceğini kabul etmesi gerektiğini vurguladı.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Benzer Yazılar

 • Dolar son zamanların en düşüğünü gördü

  Dolar son zamanların en düşüğünü gördü

  Güne olumlu beklentilerle hafif alıcılı başlayan Borsa İstanbul (BİST), seans içerisinde gelen alımlarla son 14 ayın en yüksek seviyesini gördü ve 91 bin 490 puanı görerek 28 Ocak 2015 tarihinden…
 • Dolar FED'in etkisinde

  Dolar FED'in etkisinde

  09:35 BIST'te bugün ne bekleniyor? Fed ve TCMB kararları ardından dün BIST100 endeksi 90 bin 828'e kadar yükseldi ve 90 bin 268'den kapandı.
 • Kur'da kritik dönemeç

  Kur'da kritik dönemeç

  Fed'in mart toplantısından çıkacak karar, açıklamalar ve bunların dolar endeksi ve ABD tahvil faizlerine yansıması global piyasalarda özellikle gelişen piyasalar adına bundan sonra yaşanacak süreç için oldukça önemli olacak.
 • FED sonrası Dolar güne nasıl başladı?

  FED sonrası Dolar güne nasıl başladı?

  Dolar/TL şu dakikalarda 3.67 seviyesinden işlem görüyor.
 • FED kararı doları nasıl etkiledi?

  FED kararı doları nasıl etkiledi?

  ABD Merkez Bankası (Fed), faizi beklendiği gibi 25 baz puan artırdı. Karar sonrası dolar/TL 3.69 seviyesine indi

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN