ekonomidoktorunuz
Ekonomik krizlerde insanların gelecekleri konusunda hissettikleri belirsizlik ve güvensizlik artar. Bu nedenle yaşam koşullarını bilinmezliğin risklerine göre adapte etmeleri gerekir. İşte size işe yarayacak birkaç tiyo;


Türkiye’nin en büyük konut üreticisi olan TOKİ’nin satış hasılatı yüzde 29 geriledi, taşınmaz stokları yüzde 31 arttı, kârı yüzde 23 azaldı


Milliyet yazarı Güngör Uras, ekonomideki yavaşlamanın konut sektörü üzerindeki etkilerini yazdı. İşte Uras'ın o yazısı:


Türkiye’de şehir planlamalarının çok geç yapıldığını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, eski şehirlerin üstüne yeni şehirlerin yapıldığını, ülkede sağlıksız ve kimliksiz yapıların bulunduğunu söyledi.


TOKİ Başkanı Ergün Turan, "54 il ve 118 ilçede toplam 183, 258 bin 49 konutluk kentsel dönüşüm projesi başlattık. Bu projelerimizin 53'ü tamamlandı" dedi.


TOKİ, Rami Kışlası'nda 1986'dan bu yana geçici olarak faaliyet gösteren Rami Gıda Toptancıları Hali esnafı için Kayabaşı Batı Resneli Bölgesi'nde modern bir çarşı inşa edecek.


TOKİ'nin konutları gayrimenkul yatırım fonlarının portföyüne girmesiyle vatandaş aldığı fon payları ile evin bir bölümüne sahip olabilecek.


Ekimde konut satışları 130 bini aştı. Yüzde 1’in altına düşen kredi faizleriyle birlikte ipotekli satışlar adeta patlayarak son zamanların en yüksek konut satışı rakamları oluştu. Yabancı yatırımcıdan ise konuta yoğun talep oluştu.


Kategorilerden Seçmeler

 

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN