Emekliye ne kadar promosyon ödenecek

Emeklilere promosyon için kamu bankalarıyla anlaşma sağlandı. Emekli müşterilerini kaybetmek istemeyen özel bankalar da çalışmalara başladı. 450 liraya varan promosyonda, özellerin de devreye girmesiyle artış bekleniyor.

Yaklaşık 11.5 milyon emekliye promosyon dönemi artık başladı. Kamu bankalarıyla anlaşma tamam. Ancak emekli maaş pastasındaki payını kaybetmek istemeyen özel bankaların da promosyon vereceğine kesin gözüyle bakılıyor.

 

Özel bankaların bunun için hazırlıklara başladığı belirtiliyor. 450 liraya varan promosyonun, özel banka dopingiyle yükselmesi bekleniyor. İşte promosyonla ilgili bilinmesi gerekenler:

 

KİMLER YARARLANACAK?

SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerinin tamamı promosyon kapsamında.

 

HANGİ BANKALAR VERECEK?

Şu an Çalışma Bakanlığı kamu bankalarıyla anlaşma sağlamış durumda. Yani kamu bankalarının promosyon ödemesi yapacağı kesin. Ancak özel bankaların da emekli müşterilerini kaybetmemek için promosyon hazırlıklarına başladığı belirtiliyor.

 

NE KADAR ÖDENECEK?

Maaşa göre promosyon tutarı değişecek. 3 yıllık dönem için; maaşı bin liranın altında olanlara 300 lira, maaşı bin-2 bin lira arasında olanlara 375 lira, maaşı 2 bin liranın üzerinde olanlara 450 lira ödenecek. Ayrıca; maaşın tamamının ATM'den tek seferde ücretsiz çekilebilmesi sağlanacak. Maaş hesapları için hesap işletim ücreti muafiyeti verilecek.

 

TUTAR ARTAR MI?

Belirlenen promosyon rakamları, taban tutarlar. Bankalar, bu tutarların altında promosyon ödeyemeyecek. Ancak özel bankaların da devreye girmesiyle promosyonun artması bekleniyor.

 

DUL VE YETİMLERE DE PROMOSYON VAR MI?

Vefat eden emeklilerin hak sahipleri de promosyondan yararlanacak. Emeklilerin eş ve çocukları, kendilerine bağlanan maaşa göre belirlenen promosyon tutarını alacak.

 

BANKA SEÇİMİ İÇİN SÜRE SINIRI BULUNUYOR MU?

Emekliler ve hak sahipleri, promosyon anlaşması yapılan bankalar arasından çalışacakları bankaları tercih edebilecek. Eğer bankasını değiştirmeyecekse emeklinin bir şey yapmasına gerek yok. Ancak 'Bankamı değiştireceğim' derse, 3 ay içinde kararını vermesi gerekiyor.

 

ÖDEME ALIP BANKA DEĞİŞTİREN NE OLACAK?

Promosyon ödemesini aldıktan sonra bankasını değiştirmek isteyen emekliler için uygulamanın nasıl olacağı henüz belirlenmedi. Çalışma Bakanlığı, bu konuda çalışma yapıyor.

 

ÖDEMELER NASIL OLACAK?

Promosyon ödemeleri peşin olarak gerçekleştirilecek.

 

NE ZAMAN VERİLECEK?

Ödemelerin, sistemsel geliştirmelerin tamamlanmasını takiben, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasına göre belirlenecek tarihlerde Şubat'tan itibaren başlaması planlanıyor.

 

HANGİ ŞARTLAR ARANIYOR?

Promosyon için; aktif 2 adet otomatik ödeme talimatı ile birlikte, kredili mevduat hesabı veya kredi kartı ürünlerinden birinin olması şart.

Benzer Yazılar

 • Emekli kredilerine 3 ay erteleme müjdesi

  Emekli kredilerine 3 ay erteleme müjdesi

  TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, emeklilerin aldığı kredi kartlarından kart üyelik ücreti almayacaklarını söyledi. Banka emeklilere özel faizli ve 3 ay ertelemeli ihtiyaç kredisi…
 • Kıdem tazminatı açıklamaları kafa karıştırıyor!

  Kıdem tazminatı açıklamaları kafa karıştırıyor!

  Referandum sonrasında hayata geçirileceği bizzat iktidar tarafından açıklanan kıdem tazminatı fonu uygulamasının akıbeti belirmeye başladı. Nerede kullanılacağı tam olarak bilinmese de, netleşen resimde gözüken o paranın yine çalışandan başka herkesin…
 • Emekli ikramiye ödemeleri başladı

  Emekli ikramiye ödemeleri başladı

  Sosyal Güvenlik Kurumu, 30 yıldan fazla hizmeti olan memurların emekli ikramiyesi ödemelerine başladı
 • İşsizlik 7 yılın zirvesine çıkınca düğmeye basıldı

  İşsizlik 7 yılın zirvesine çıkınca düğmeye basıldı

  İşsizlik bir yılda 590 bin artarak 7 yılın zirvesini görünce alarm durumuna geçildi.
 • Yeni mezuna maaş desteğinin detayları belli oldu!

  Yeni mezuna maaş desteğinin detayları belli oldu!

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, geçtiğimiz günlerde yeni mezunlara maaş desteği ödeneceğini açıklamıştı. Ödemelere ilişkin detaylar belli oldu. Yeni mezuna maaş desteği ne zaman ödenecek? İşte merak edilen detaylar

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

 

Pablo Escobar

Favori sevgililer gunu

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN