Dolarda ilk hedef 3,13, sonrası zirve yürüyüşü

Yurt içi ve yurt dışındaki gelişmelerin etkisiyle Dolar/TL 3.1140 seviyesini aşarak yeni rekor kırdı. Şu sıralarda Dolar/TL 3.1185 seviyelerinden fiyatlanıyor. Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekçen fiyatlamalarda; TCMB'nin son çeyrekte yavaşlama beklentisi ile 2017 yılı enflasyon beklentisinin yukarı yönlü revize etmesinin ve olumlu gelen ABD verilerinin etkili olduğunu belirtti.

Çekçen, yükselişin sürmesi halinde 3.1200-3.1350 bölgesinin gündeme gelebileceğini kaydetti.

Doların Zirve Yürüyüşü Devam Ediyor


Yurtiçi piyasaların bayram dolayısıyla yarım gün işlem göreceği ancak yurtdışı piyasaların tüm gün açık olacağı bugünkü işlem gününde dolar 3.1140’ı aşarak rekorunu tazeledi. Yine elbette yurtiçi ve yurtdışı gelişmelerin aynı anda yaşandığı bir döneme denk gelmesinden kaynaklı, doların yükselişi daha sert oluyor. Aslında Dolar/TL dün yurtiçi TCMB’nin enflasyon raporu sunumu öncesi önemli bir direnci hızlı aşarak rekorun ilk sinyalini vermişti. Ayrıca olumlu ABD verilerinin de etkili olduğunu ve gelişmekte olan ülke para birimlerinde bir baskı olduğunu belirtelim.


Yurtiçi Gelişmeler de Etkili


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının dün gerçekleştirdiği 3. Enflasyon raporu sunumunda son çeyrekte yavaşlama beklediğini açıklaması ve aynı zamanda 2017 yılı enflasyon beklentisini de yukarı yönlü revize etmesi TL varlıklarında satışları tetikledi. TCMB piyasalara net mesajlar verse de, faiz indirim sürecinde kurun seyrinden ziyade enflasyon görünümünün bir gösterge olduğunu vurguladı. Faiz indiriminin sonuna yaklaşıldığı sinyali verildi ancak faiz indirim alanın halen mevcut olduğunun belirtilmesi kuru yukarı taşıyan etkenler olarak görülebilir. Ayrıca son dönemde olumsuz gelen yurtiçi göstergelere de vurgu yapıldığını belirtelim.


Dışarıda Dolar Yükseliyor 


Yurtdışında ise gelişmekte olan ülke para birimlerinde benzer bir baskının olduğunu görüyoruz. Olumlu gelen ABD verileri ve aynı zamanda önümüzdeki hafta gerçekleşecek ABD Merkez Bankası toplantısına dair beklentiler şimdiden fiyatlanıyor. Bugün ABD tarafında açıklanacak büyüme rakamının beklentileri karşılaması yüksek olasılık ve doların yükselişinin sebepleri arasında gösterilebilir. Ay başından bu yana gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolara karşı performansına bakıldığında benzer bir oynaklık olduğunu izliyoruz. Romanya Ronu Dolar’a karşı aylık %4.15, Polonya Zloty’si %4 dolara karşı kayıp yaşarken, TL %3.8 oranında değer kaybetmiş durumda. Aynı zamanda ABD 10 yıllık tahvil faizinin 1.86’ya çıktığını ve son 4 ayın zirvesine çıktığını belirtelim. Bu FED baskısının arttığına dair önemli bir gösterge olarak dikkat çekiyor.


Hangi Seviyeler Görülebilir


Doların zirve yürüyüşünde aslında piyasalar dün ilk işaret aldı. Tarihinde ilk defa günlü kapanışını 3.1000 üzerinde yaptı. Dolayısıyla yeni güne yükselişle başlaması normal karşılanıyor. Eğer bugün günlük ve haftalık kapanışını 3.1100 üzerinde gerçekleştirirse yeni haftada zirve yürüyüşü sürebilir. Yükselişlerde 3.1200-3.1350 bölgesi görülebilir. Doların artık geri çekilmelerde destek bulacağı seviyeler 3.0900 – 3.1000 bölgesi olabilir. Bu seviyeler üzerinde kaldığı sürece yükseliş isteği devam edebilir. Bu sebeple dolar işlemi yapan yatırımcıların bugünkü kapanış fiyatına dikkat etmeleri gerektiğini söyleyebiliriz.

Adnan Çekçen/Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Benzer Yazılar

 • Dolar haftaya 3,60 civarında başladı

  Dolar haftaya 3,60 civarında başladı

  Bankalararası piyasada dolar geçen hafta 3,5560'la ocak başından beri en düşük düzeye geriledikten sonra bu seviyelerde tutunamadı. Kur yeni haftanın ilk işlem gününde 3,60'ın altında seyrediyor. Euro da 3,80'e yakın…
 • Dolardaki düşüş durdu

  Dolardaki düşüş durdu

  ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in açıklamalarının ardından gelen düşüşün aşırı olduğunu değerlendirmesiyle, Cuma günü yükselerek haftalık kayıplarını azalttı.
 • Dolar/TL'de beklenti 3,60'a çekildi

  Dolar/TL'de beklenti 3,60'a çekildi

  Societe Generale Gelişen Ülke Strateji Direktörü Phoenix Kalen "Kurun yıl sonunda 3.60'ın altına inmesini bekliyoruz" dedi.
 • Dolarda popülizm politikaları mı yapılıyor?

  Dolarda popülizm politikaları mı yapılıyor?

  Dünya yazarı Taner Berksoy, hükümetin referandum öncesi devreye soktuğu ekonomik tedbirleri değerlendirdi. İşte Berksoy'un o yazısı:
 • Dolar ne kadar

  Dolar ne kadar

  Güne yükselişle başlayan dolar/TL 3,6740 seviyelerinden işlem görüyor.

3 Goz Danis

Kategorilerden Seçmeler