Dolarda artışın nedenleri neler?

Sabah saatlerinde dolar/TL kuru 3.8957’ye kadar çıkarken, euro/TL 4.1106’yı gördü.


Tacirler Yatırım a göre kurlardaki artışın nedenleri şöyle: “Siyasi belirsizlikler, jeopolitik riskler, Fed’in faiz artırımlarına hız vereceği yönündeki beklentiler, petrol fiyatlarında gözlemlenen yükselişin yarattığı baskı, yükselen enflasyon, düşen turizm gelirleri ve buna bağlı olarak artması beklenen cari açık, sekteye uğrayan ekonomik büyüme ve tüm bu gelişmelerin yanında yurt içerisinde faizlerin artmayacağı beklentisi, TL varlıklar üzerinde baskı yaratan en önemli unsurlar olarak sayılabilir”


“Bundan sonra gözler, 24 Ocak’ta gerçekleşecek olan PPK toplantısında olacak” diyen Tacirler analistleri, “Piyasadaki genel beklenti, TCMB’nin faiz konusunda gerekli adımı atmayacağı, ya da faiz hamlesinin kurun ateşini dindirme konusunda yetersiz kalacağı yönünde. TCMB’den bir hamle gelmediği müddetçe kurların istikrarlı bir geri çekilme gerçekleştirmesi şu an için zor görünüyor.” öngörüsünde bulundu.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Benzer Yazılar

 • Dolar haftaya 3,60 civarında başladı

  Dolar haftaya 3,60 civarında başladı

  Bankalararası piyasada dolar geçen hafta 3,5560'la ocak başından beri en düşük düzeye geriledikten sonra bu seviyelerde tutunamadı. Kur yeni haftanın ilk işlem gününde 3,60'ın altında seyrediyor. Euro da 3,80'e yakın…
 • Piyasalarda bu hafta dolar, altın, borsa beklentisi

  Piyasalarda bu hafta dolar, altın, borsa beklentisi

  Vatan yazarı Ali Ağaoğlu, bu hafta piyasalarda altın, dolar, borsa beklentilerini yazdı. İşte Ağaoğlu'nun o yazısı:
 • Dolardaki düşüş durdu

  Dolardaki düşüş durdu

  ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in açıklamalarının ardından gelen düşüşün aşırı olduğunu değerlendirmesiyle, Cuma günü yükselerek haftalık kayıplarını azalttı.
 • Morgan Stanley'den dolar revizyonu

  Morgan Stanley'den dolar revizyonu

  Morgan Stanley'i dolar talep endeksinin yükseleceği tarafında yer alıyor
 • Piyasalarda anamoli davranışlar

  Piyasalarda anamoli davranışlar

  Geçtiğimiz hafta sizlere bu köşede Fiyatlamalarda yeni hikayelere ihtiyaç olabilir başlığı altında piyasaların kendi içerisinde yaşadığı çıkmazlardan ve gelecek dönemdeki konu başlıklarından bahsetmiştim. 13-17 Şubat haftası işlemleri tam da bu…

3 Goz Danis

Kategorilerden Seçmeler