Dolarda artışın nedenleri neler?

Sabah saatlerinde dolar/TL kuru 3.8957’ye kadar çıkarken, euro/TL 4.1106’yı gördü.


Tacirler Yatırım a göre kurlardaki artışın nedenleri şöyle: “Siyasi belirsizlikler, jeopolitik riskler, Fed’in faiz artırımlarına hız vereceği yönündeki beklentiler, petrol fiyatlarında gözlemlenen yükselişin yarattığı baskı, yükselen enflasyon, düşen turizm gelirleri ve buna bağlı olarak artması beklenen cari açık, sekteye uğrayan ekonomik büyüme ve tüm bu gelişmelerin yanında yurt içerisinde faizlerin artmayacağı beklentisi, TL varlıklar üzerinde baskı yaratan en önemli unsurlar olarak sayılabilir”


“Bundan sonra gözler, 24 Ocak’ta gerçekleşecek olan PPK toplantısında olacak” diyen Tacirler analistleri, “Piyasadaki genel beklenti, TCMB’nin faiz konusunda gerekli adımı atmayacağı, ya da faiz hamlesinin kurun ateşini dindirme konusunda yetersiz kalacağı yönünde. TCMB’den bir hamle gelmediği müddetçe kurların istikrarlı bir geri çekilme gerçekleştirmesi şu an için zor görünüyor.” öngörüsünde bulundu.

Benzer Yazılar

 • Piyasaların önündeki yeni stresler ve senaryolar!

  Piyasaların önündeki yeni stresler ve senaryolar!

  Fed’in son toplantı tutanağında bilanço küçültme sinyali piyasaları yeni beklentiye soktu. Küresel piyasaların odağında Fed’in faiz hamlesiyle birlikte 4,5 trilyon dolarlık devasa bütçesini nasıl küçülteceği yer alacak.
 • Harker: faiz artışları kademeli bir şekilde yapılmalı

  Harker: faiz artışları kademeli bir şekilde yapılmalı

  Philadelphia Fed Başkanı Harker, 2017 yılında 3 faiz artışı yapılmasının uygun olacağını tekrarladı
 • Dolar ne olur?

  Dolar ne olur?

  08:02 TL'de günün ilk işlemleri  Dolar/TL geçtiğimiz hafta 3,6637-3,5855 aralığında işlem gördükten sonra 3,6344 seviyesinden sonlandı. Kur bu sabah ise 3,6328'de ve bu seviyede TL dolar karşısında yüzde 0,07 değer kazanıyor. Aynı…
 • Dolarda düşüş yönünde

  Dolarda düşüş yönünde

  Halkbank Genel Müdür Yardımcılarından Mehmet Hakan Atilla'nın ABD'de tutuklanmasıyla dün 3.66'ya yükselen Dolar/TL yeni günde 3.63 seviyesinin altına indi.
 • ABD borsaları ve dolar yükselişe mi geçti?

  ABD borsaları ve dolar yükselişe mi geçti?

  Uluslararası piyasalarda, ABD hisseleri ve dolar, risk iştahının yeniden yükselmesiyle kayıplarını sildi

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN