Araştırma Müdürü / Murat Tufan

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

'Bu hafta, Trump söylemleri piyasalarda oynaklığı artırabilir!'

ABD, 45. başkanını seçmek için sandıkların başına gitti ve sandıkta anketlerin tam tersi bir sonuçla yeniden ortaya çıktı. Yıl içerisinde İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılmamasına yönelik yapılan anketler, İngiltere’nin Bölgede kalacağını işaret ederken referandumda ise tam tersi bir sonuç çıkmıştı...

 

 Hatırlayacağını üzere aynı şekilde Amerika başkanlık seçimlerine yönelik yapılan bir çok anket Hillary Clinton’ın başkan olacağını göstermişti ancak bu anket sonuçlarıda piyasaları ters köşeye yatırarak piyasalarda tam bir şok dalgası yarattı.

 

Tüm dünyanın soluksuz takip ettiği seçimlerin Donald Trump’ın kazanmasıyla piyasalarda volatilite oldukça yükseldi ve özellikle gelişmekte olan ülke para birimleri Meksika Pezosu öncülüğünde kayıplarını genişletti. Trump isminin kesinleşmesi ile birlikte Amerikan 10 yıllık tahvil faiz oranları yıl içi rekor seviyelerine ulaşarak %2,15 seviyelerine kadar yükseldi. Doların gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı performansı ise yine aynı şekilde değer kazanarak devam etti.

 

Trump’ın bir çok ticari anlaşmaya karşı olduğunu ifade etmesi sonrası ABD’ye komşu olan Brezilya, Kanada, Meksika gibi ülkelerin para birimleri sert değer kayıpları yaşıyor.

 

Gelişmekte Olan Ülke Para Birimleri Değer Kaybediyor

En çok değer kaybeden para biriminin ise Trump’ın yaptırımlarına maruz kalacak olan Meksika Pezosu geliyor. Meksika Pezosu seçim sonrası üç günde yaklaşık % 16 değer kaybetti. Ardından Brezilya Reali % 9 Güney Afrika Randı 8,38, Endonezya Rupisi % 4,63 Türk Lirası % 4, Hindistan Rupisi ise % 1,80 değer kaybetti. Gelişmekte olan ülke para birimlerinin hızlı değer kaybetmesi sonrası gözler bu ülkelerin merkez bankalarına çevrildi. Donald Trump’ın ABD’ye başkan olması sonrası ticaret dengelerinin baştan oluşacağı beklentisi bu ülkelerin para birimlerinin değer kaybında etkili oluyor. Donald Trump’ın seçim vaatlerinde en çok yaptırımlara başvuracağı ülke Meksika olacak. Trump Meksika’dan göçmenliği engellemek için sınıra duvar örebileceğine yönelik söylemeleri yeniden gündeme geldi. Trump hem ticari hem de göçmenlik konusunda birçok yaptırımlar gerçekleştireceği beklentisi Meksika Pezosunun Dolar karşısında üç günde yaklaşık % 16 değer kaybetmesine neden oldu. Yaptırımların uygulanması Meksika’nın büyüme oranlarını azalmasına neden olacaktır. Öte yandan Meksika Merkez Bankasının ve diğer merkez bankalarının politikaları takip edilecek.

Para Birimleri

Tablo 1: Gelişmekte Olan Ülke Para Birimlerinin Değer Kaybı

 

Büyüme Oranları Düşebilir

Trump’ın ticaret politikasına yönelik ifadelerle birlikte FED’in kararları da ön plana çıkacak. Trump, Meksika’nın yanı sıra ihracatının büyük oranını ABD’ye gerçekleştiren Çin’e de vergi uygulamaları gündeme geldi. Trump söylemlerinde Çin’e % 45’e varan vergi uygulaması bekleniliyor. Ticarete uygulanan yaptırımlar muhtemelen hem Çin ekonomisini hem de ABD ekonomisini olumsuz etkileyecektir. Trump’ın Kuzey Amerika Ülkeleri Serbest Ticaret Anlaşmasını iptal edebileceğine yönelik söylemlerde piyasalar tarafından oldukça olumsuz karşılandı. Trump’ın bu söylemlerini gerçekleştirmesi halinde Kanada ABD Meksika Brezilya gibi ülkelerin büyüme oranını zayıflatacaktır. Önümüzdeki süreçte Trump’un söylemleri ve uygulanacak olan politikaları piyasalarda oynaklığı yükseltebilir.

   
 Para Birimleri $’a Değer Kaybı
 (% )
Meksika Pezosu 16
Güney Afrika Zarı 9
Endonezya Rupisi 8,38
Türk Lirası  4,63
Kore Wonu 3,72
Hindistan Rupisi 1,8
   

Benzer Yazılar

 • Türkiye ve ABD arasında dev anlaşma!

  Türkiye ve ABD arasında dev anlaşma!

  Vizelerin karşılıklı olarak askıya alınmasıyla gerilen diplomatik ilişkiler sonrası Türkiye ile ABD arasında ticari konulardaki yakın işbirliği sürüyor. THY'nin 11 milyar dolarlık siparişinden sonra Orman ve Su İşleri Bakanlığı da Sikorsky…
 • Çimento imparatorundan 50 milyar USD yatırım!

  Çimento imparatorundan 50 milyar USD yatırım!

  Nijeryalı çimento imparatoru Aliko Dangote, 2025'e kadar ABD ve Avrupa'nın yenilenebilir enerji ve petrokimya sektörlerine 20 ila 50 milyar dolar yatırım yapacak
 • ABD ziyaretinden ilk kazanımlar

  ABD ziyaretinden ilk kazanımlar

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, katıldığı Türkiye İhracatçı Eğilim Araştırması ile ilgili basın toplantısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve heyetinin ABD ziyaretini değerlendirdi.
 • Çin Avustralya'ya yatırımlarını artırdı

  Çin Avustralya'ya yatırımlarını artırdı

  Çin Uluslararası Radyosu - Çin'den Avustralya'ya yapılan yatırım hacmi, geçen yıl 11 milyar 600 milyona ulaşarak, 2015 yılına göre yüzde 11,7 arttı. Bu artışla birlikte, söz konusu yatırım hacminde 2008…
 • FED toplantısı ve istihdam verileri altının rengini belirleyecek

  FED toplantısı ve istihdam verileri altının rengini belirleyecek

  Altın fiyatları, Fed toplantısı ve ABD istihdam verileri öncesi kayıplaını korudu

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN